Kelemen Hunor: az erdélyi magyarok szeretik a Fideszt, de még jobban az RMDSZ-t
Betűméret:
Kelemen Hunor szerint az erdélyi magyar emberek szeretik a Fideszt, de egy kicsivel jobban szeretik a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusait.Az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményből kiderül: az RMDSZ elnöke Kézdivásárhelyen, az RMDSZ háromszéki (Kovászna megyei) szervezetének választási kiértékelőjén beszélt szombaton az RMDSZ és a Fidesz viszonyáról.
"Mi nem kívánunk polémiát folytatni sem Kövér Lászlóval, sem más magyarországi politikussal, de a megtörtént eseményekről nem feledkezünk meg" - jelentette ki az elnök megjegyezvén, hogy az RMDSZ-nek a minapi önkormányzati voksoláson úgy sikerült javítania a négy évvel ezelőtti választási eredményein, hogy két - jelentős magyarországi háttértámogatással rendelkező - magyar párttal kellett megmérkőznie.
Kelemen Hunor kijelentette, a magyarországi politikusoknak meg kellene érteniük, hogy az RMDSZ nem ellensége a magyar kormánynak. "A Kárpát-medencében azonban ma nem lehet nemzetpolitikát építeni, és azt koherensen működtetni az RMDSZ megkerülésével" - tette hozzá a romániai magyar politikus. Megjegyezte, mindezt "a magyarországi barátaiknak" is elmondták a napokban.
Kelemen Hunor arra a kérdésre is kitért, hogy valószínűnek tartja-e az őszi parlamenti választásokon a magyar pártok versenyét. "Ha a mi 86 százalékunkat nézzük és az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt társadalmi támogatottságát, én ebben a pillanatban nem tudok semmit ígérni. Ha azt nézzük, hogy milyen mocskolódó hadjáratot indítottak ellenünk az elmúlt kampányban, akkor nekem nagyon erős kétségeim vannak" - jegyezte meg az elnök. Hozzátette, a magyar emberek érdekét és az RMDSZ érdekét is figyelembe kell venniük, amikor ezt a kérdést értékelik. "A kapukat ezzel együtt nem csuktuk be, és nem állítom, hogy nem áll szándékunkban a széthúzást megszüntetni" - mondta az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor úgy vélte, ha az elmúlt hónapban elfogadott, és jelenleg az alkotmánybíróság által vizsgált (tisztán egyéni választókerületes) rendszerben tartják az őszi parlamenti választásokat, valószínűsíthető, hogy a jelenleg kormányzó baloldali Szociálliberális Unió kétharmadot meghaladó többséget szerez a parlamentben. Hozzátette, az RMDSZ-nek mindenképpen erős parlamenti frakciót kell létrehoznia, hogy biztosíthassa az önkormányzatok munkájához szükséges feltételeket. (MTI)
A határon túli magyar szervezetek és médiumok támogatási rendszerének átvilágítását jelentette be Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából közzétett Facebook-bejegyzésében.
A politikus szerint az új kormány felülvizsgálja a külhoni magyar...
2026. JÚNIUS 5.
[ 10:48 ]
Ukrajna kötelezettséget vállal a Kárpátalján élő százezres magyar kisebbség oktatási, nyelvhasználati, kulturális és politikai jogainak teljes körű rendezésére – jelentette be a miniszterelnök szerdán este a Facebookon.
Magyar Péter azt írta, hogy a megállapodás pár hét intenzív magyar-ukrán szakértői szintű...
2026. JÚNIUS 3.
[ 22:08 ]
Bányászati szempontból megoldható a 80 éve bezárt Erzsébet-bánya látogathatóvá tétele az erdélyi Parajdon, ahol tavaly ősszel kezdtek karbantartási munkálatokba a bányászok. A helyreállítás folytatásához a bukaresti gazdasági minisztérium jóváhagyására várnak - nyilatkozott Moldován István, a parajdi sóbánya...
2026. JÚNIUS 2.
[ 17:53 ]



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár




