Tudomány
Újfajta mesterséges erekkel áttörés érhető el a szívgyógyászatban
Betűméret:             

Hosszú távú érkísérlet szenzációs eredményeit publikálták a Minnesotai Egyetem kutató a napokban a Nature Communications szaklapban.

A tudósoknak sikerült biotechnológiai módszerekkel olyan érdarabokat előállítani, amik bárányokba ültetve évek óta ellátják feladatukat, ráadásul együtt is nőttek az állatokkal.

Mindez olyan szívbeteg gyerekeknek jelenthet nagy könnyebbséget a jövőben, akiknek felnőtté érésük során ma még számos nyíltszíves operáción kell átesniük, mivel a jelenleg használt szintetikus erek nem tudnak nyúlni az érhálózat többi részével együtt.

Az amerikai szakemberek egy hámsejtféléből, a fibroblasztból építették fel a leendő erek vázát, amihez a vérömlenyekben található egyik fehérjét, fibrint adtak.

Erre a biológiai tartószerkezetre vitték fel a bárányok hámsejtjeit, hogy azok a szövetet egybetartó kollagént termeljenek.

Az eleinte túlzottan rugalmas és sérülékeny implantátum idővel annyira megerősödtek, hogy már felvették a versenyt a valódi erekkel.

A hámsejteket ezután lemosták róla, és a hátramaradó, fehérjékből felépülő graftot ültették be a kísérleti bárányokba.

Az érkezdemények létfontosságú helyre, a tüdőt oxigénnel ellátó artériába kerültek. Fontos fejlemény, hogy az állatok immunrendszere sem támadta meg az implantátumokat.

A beültetett erek egy éven át működtek és növekedtek a bárányokban. A kontroll vizsgálaton lejegyezték a méretnövekedésüket, sőt még az alakjuk, görbületük is követi a természetes erekét.

Fizikai jellemzőikben megkülönböztethetetlenek a valódi tüdőartériáktól – hangsúlyozta a publikáció egyik szerzője, Robert Tranquillo.

A fehérjehálót a bárány saját sejtjei is birtokba vették, és a nyújthatóságot biztosító elasztint termeltek rajta.

A közeljövőben más állatfajokkal folytatják a kísérleteket, mielőtt emberi szövetekkel próbálkoznának.

A kutatók arra is kíváncsiak, hogy a beültetett erek képesek-e a regenerációra, ha igen, akkor felnőtt érbetegeknél is be lehetne vetni azokat.

A graft egyelőre drágább, mint a szintetikus, vagy halott donorokból kioperált alternatívák, ugyanakkor használatuk Robert Tranquillo szerint így is olcsóbb lenne, mivel számos szívműtétet tenne feleslegessé – a kockázatokról nem is beszélve. (hirado.hu)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter a mesterséges intelligencia európai közösségének létrehozását javasolta vasárnap az innovációs erőforrások jobb összehangolása érdekében. "Ez a projekt összehozná a legjobb kutatókat, a legjobb tudósokat, a legjobb start-upokat és a legjobb adatközpontokat közös elvek...
2024. MÁRCIUS 17.
[ 15:40 ]
Kiderült, a metabolitoktól függ, hogy valaki mennyire fitten éli meg az idősebb kort. Ennek ismeretében a kutatók egy új vérvizsgálati módszert is kidolgoznak, amely akár már a harmincéveseknél meg tudja állapítani, milyen a biológiai életkoruk, és milyen betegségekre lehetnek emiatt hajlamosak. A Pittsburgh-i Egyetem...
2024. MÁRCIUS 17.
[ 8:58 ]
A világjárvány idején a kutatók elsősorban a Covid tüdőkárosító hatásait vizsgálták. Azonban kiderült, a betegség gyakorlatilag az egész testet érintheti. Idővel az is kiderült, hogy melyik szervünk szenvedte el a legtöbb kárt a járványban, melyikhez köthető a legtöbb haláleset. Az egy évvel korábbi adatokhoz...
2024. MÁRCIUS 17.
[ 8:06 ]
Beolvasás folyamatban