Tükör
Súlyos vádakat fogalmaz meg Trumpról egy állítólagos hírszerzési jelentés
"Az állítások hitelessége nem ellenőrzött" - "Ezt valaki a saját képzeletéből írta, abban bízott, hogy a liberális média rá fog harapni a sztorira"
Betűméret:             

Több amerikai médium is közzétette kedden azt a 35 oldalas állítólagos hírszerzési jelentést, amelynek alapján a CNN szerint az amerikai hírszerzés arról tájékoztatta Donald Trump megválasztott és Barack Obama hivatalban lévő elnököt, a kongresszus hírszerzési bizottságainak vezetőit, hogy Oroszország Trump lejáratására, zsarolására alkalmas információk birtokában van.

Az iratot elsőként közlő Buzzfeed hírportál felhívja a figyelmet, hogy az állítások hitelessége nem ellenőrzött.

A jelentés fejlécén a "BIZALMAS/ÉRZÉKENY FORRÁS" felirat szerepel, több hónap alatt készített feljegyzések gyűjteménye, és azt állítja, hogy az orosz kormányzat öt éve készíti fel és támogatja Donald Trumpot, s ennek Vlagyimir Putyin orosz elnök által támogatott célja, hogy megossza a nyugati szövetségeseket.

A jelentést állítólag egy magát volt brit hírszerzőként azonosító ügynök állította össze, s az áll benne: Trump elutasított több, "mézesmadzagnak" szánt orosz ingatlanügyletet, de ő és belső köre is rendszeresen fogadott el a Kremltől politikai riválisaira vonatkozó hírszerzési információkat. Ezt egy olyan forrás is megerősítette, akit "Trump közeli munkatársának" nevez a szöveg.

"Az orosz hírszerzés egy korábbi magas rangú tisztje azt állítja, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) moszkvai tevékenysége során elég kompromittáló információt gyűjtött ahhoz, hogy megzsarolhassák Trumpot" - fogalmazza meg a súlyos vádat a dokumentum a megválasztott elnökkel szemben.

"Több, jól tájékozott forrás szerint (Trump) perverz szexuális aktusokban vett részt, amelyeket az FSZB szervezett vagy figyelt meg" - áll a dokumentumban. Később az ügynök kifejti, hogy több orosz forrás is megerősítette, hogy Trump kibérelte a moszkvai Ritz Carlton hotel elnöki lakosztályát, ahol tudta, hogy az "általa utált" Obama házaspár is lakott, majd több prostituáltat arra kért, hogy vizeletükkel mocskolják be az ágyat, ahol az elnöki pár aludt.

"A hotelről tudott volt, hogy az FSZB megfigyelése alatt áll, minden fontos szobában mikrofonokat és rejtett kamerákat szereltek fel" - áll a volt brit ügynöknek tulajdonított iratban.

Az anyag szerint tavaly nyáron egy orosz hírszerzési forrás kijelentette: "Trump évek alatt tanúsított unortodox oroszországi viselkedése elegendő kínos anyagot szolgáltatott az ottani hatóságoknak a republikánus elnökjelöltről, hogy megzsarolhassák, ha akarják." Két forrás arról is beszámolt, hogy Trumpnak Szentpéterváron is volt vesztegetési ügye, és szexpartikon is részt vett, de az előbbi alig bizonyítható, utóbbi tanúit pedig elhallgattatták.

A dokumentum szerint bizonyíték van arra, hogy "kiterjedt összeesküvés" volt Trump kampánycsapata és a Kreml között. Trump egyik munkatársa pedig elismerte, hogy a Kreml áll a mögött, hogy a Wikileaks közzétette az amerikai Demokrata Párt szerveréről megszerzett e-maileket. A hírszerzési összegzés szerint ráadásul az információáramlás kétirányú volt. Trump csapata az Egyesült Államokban élő orosz oligarchákról és családjaikról gyűjtött és adott át adatokat Moszkvának.

Mindemellett Trump csapata kifejezetten örült annak, hogy a médiában Oroszország a "mumus", mert ez elterelte a figyelmet "kiterjedt korrupt üzleti kapcsolataikról Kínával és más feltörekvő országokkal", ahol jelentős kenőpénzeket fizettek.

A meg nem erősített, de nem is cáfolt feljegyzések szerint Trump tanácsadója, Carter Page titkos megbeszéléseket folytatott Moszkvában Igor Szecsinnel - Putyin bizalmasával - és Igor Gyivejkinnel (az elnöki adminisztráció egyik volt vezetője), és Szecsin a nyugati szankciók feloldását is felvetette, de Page nem kötelezte el magát emellett. Itt tudatták Page-dzsel azt is, hogy átadhatják a Clintont kompromittáló anyagokat, s jelezték, hogy Trumpról is van hasonló dossziéjuk. Szecsin viszont úgy számolt be a találkozóról, hogy Trump szándékában áll a szankciók megszüntetése, cserébe Trump üzleti köre jelentős részesedést szerezhet a Rosznyeft orosz energiavállalatban.

Az irat azt állítja, Hillary Clintonról is gyűjtöttek a lejáratására alkalmas anyagokat, de az ő esetében inkább lehallgatott beszélgetésekről és telefonhívásokról van szó, nem kínos tevékenységekről. "A dossziét Putyin utasítására a Kreml szóvivője, (Dmitrij) Peszkov kezeli" - mutat rá a dokumentum, amely szerint azonban ezeket a kompromittáló adatokat nem adták át sem Trumpnak, sem másnak külföldön.

A jelentés szerint Moszkvában és a Trump csapat körében is aggodalmat keltett, hogy a demokraták szerverei elleni hackertámadást sikerült összefüggésbe hozni Trumppal és Oroszországgal. Szergej Ivanov, Putyin akkori kabinetfőnöke, akit a jelentés szerint tavaly augusztusban épp az ügyben adott rossz tanácsai miatt váltott le az orosz elnök, gyakorlatilag megbánta a beavatkozást, megfogadta, hogy nem ad át több hírszerzési anyagot a Kreml PR-osztályának, és amellett érvel, hogy "lapítsanak, és tagadjanak mindent". Közben Peszkov pedig "teletojta a nadrágját", hogy őt fogják kikiáltani bűnbaknak. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök közben "dühöng", mert az ügy rossz vényt vet Oroszországra, miközben ő jó kapcsolatot akar ápolni az Egyesült Államokkal. Később a jelentésben az is szerepel, hogy Putyin viszont elégedett volt a dolgok állásával, mert míg a Nyugat a szankciókkal nem tudta megosztani az orosz elitet, Moszkvának a beavatkozással sikerült megosztania az amerikaiakat.

A Buzzfeed megjegyzi: nekik sem sikerült megerősíteni vagy cáfolni az irat állításait. Trump ügyvédje, Michael Cohen, akit a dokumentumok az oroszok egyik kapcsolattartójaként említenek, azt mondta: ezt valaki a saját képzeletéből írta, abban bízott, hogy a liberális média rá fog harapni a sztorira.

Trump úgy reagált a Twitteren: "ÁLHÍR - TOTÁLIS POLITIKAI BOSZORKÁNYÜLDÖZÉS". (MTI)

Trump és Oroszország: Történet sok ismeretlennel

Donald Trump megválasztott amerikai elnök oroszországi kapcsolatai három évtizedre nyúlnak vissza. Trump azt ígéri, hogy az Egyesült Államok jobb kapcsolatokat ápol majd Moszkvával, s dicséri Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Az amerikai multimilliárdos egyértelműen szoros kapcsolatokat ápol az oroszokkal, ám a történetben sok a homályos részlet - írja a dpa német hírügynökség.

Trump saját kapcsolatai - A New York-i üzletember állítólag 1986-ban ismerkedett meg az akkori szovjet nagykövettel, Jurij Dubinyinnal. Ezt követte egy moszkvai látogatás, tervek születtek szállodaépítésről - írja Trump a The Art of the Deal című könyvében. Nem ismert, hogy azóta az üzletember hányszor járt Oroszországban.

Üzleti kapcsolatok - Bizonyítható, hogy a 2000-es években pénzhez jutó számos orosz Trump-ingatlanokba fektetett be. Feltűnést keltett 2008-ban egy floridai birtok eladása Dmitrij Ribolovljev orosz oligarchának 95 millió dollárért (csaknem 90 millió euróért). 2013-ban Moszkvában rendezték a Trump által szponzorált Miss Universe szépségversenyt. Trumphoz kötődő cégek luxuscikkeket kínáló moszkvai vásárokon is részt vettek.

Trump környezete és Oroszország - Trump választási kampányának első menedzsere, Paul Manafort PR-munkát végzett a Moszkvához húzó ukrán elnöknek, Viktor Janukovicsnak, egészen a politikus 2014-es bukásáig. Manaforttal szemben korrupciós vádakat hoztak fel kijevi működésével kapcsolatban, s emiatt kivált Trump csapatából. Michael Flynn, Trump jövendő biztonságpolitikai tanácsadója jobb kapcsolatokat szorgalmaz Moszkvával. Meghívták a Russia Today (RT) angol nyelvű orosz állami televíziós adó jubileumi ünnepségeire, s a Kreml főnöke mellett foglalt helyet.

Putyin és a Trump elnökségéhez fűződő érdek - Számos orosz szakértő úgy véli, hogy a Kreml valójában Hillary Clinton demokrata párti jelölt győzelmét várta. A volt külügyminiszter Putyin számára kemény, tapasztalt, de kiszámítható tárgyalófél lett volna. Trump ezzel szemben kiszámíthatatlan. Ám a republikánusok megválasztott elnöke jobb kapcsolatokat ígért, s még az is szóba került, hogy elismerik a Krím félsziget Oroszország általi annektálását. Nem kizárt, hogy Putyin szemszögéből nézve a tapasztalatlan új amerikai elnök irányíthatónak tűnik. (MTI/dpa)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A magyar költészet napja - illusztráció
2024. ÁPRILIS 11.
[ 19:05 ]
Vezető ukrán tisztek szerint az F-16 vadászgépek késve és rendszertelenül fognak megérkezni, pedig már 2023-ban szükség volt rájuk. Megtörténhet, hogy idén már nem is lesz értelme a bevetésüknek. „Minden fegyvernek megvan a maga ideje. Az F-16-os vadászgépekre 2023-ban lett volna szükség” – mondja egy ukrán katonai...
2024. ÁPRILIS 9.
[ 16:11 ]
Magyar Péter három hete jelentette be, hogy indulni szeretne a bő két hónap múlva esedékes európai parlamenti választáson. Amikor feltűnt a színen politikai aktorként, úgy tűnt, a konzervatív–jobbközép tábort vette célba; azt aprítaná, szalámizná lefelé az érdekeinek megfelelően. A közvélemény-kutatások szerint...
2024. ÁPRILIS 7.
[ 17:35 ]
A következő tíz napban ki kell derülnie, hogy milyen körvonalai lesznek az új szerb kormánynak. Miloš Vučević kormányalakító keményen dolgozik a személyi megoldásokon és a kabinet összeállításán. Ennek a kormánynak a korábbi politika folytonosságát kell képviselnie, de a már jól bevált személyek mellett...
2024. ÁPRILIS 3.
[ 11:05 ]
Beolvasás folyamatban