Életmód/egészség
Döntően génjeinken múlik, hogy szeretnek-e a szúnyogok
Betűméret:             

A nyári forróságban szívesen töltjük az estéket a szabadban, amelyeket rendszeresen megkeserítenek a vérszívó rovarok. Ám nemcsak nagyon kellemetlenek, hanem betegségeket is hordozhatnak a felmelegedéssel érkező fajok. Tehetünk egyáltalán valamit ellenük, ha csődöt mondanak a bevált módszerek?

170 millió éve élnek a Földön, ráadásul több 3000 fajuk létezik. Logikus, hogy megtámadnak minket, embereket. Valójában ugyanakkor a szúnyogok nagyon is válogatósak, pontos szempontok alapján választják ki azt, akit később megcsípnek. A tudósok úgy vélik, hogy 85%-ban génjeinken múlik, hogy megcsípnek-e vagy sem.

Néhány alapvető információval ugyanakkor tehetünk azért, hogy ne váljunk szúnyogmágnessé a szabadban sem.

1. Baktériumok a bőrön

A bőrön lévő baktériumok sokat módosítanak illatunkon, az emberi verejték pedig teljesen szagtalan amennyiben nincs jelen benne baktérium. Ha viszont jelen vannak, akkor okozzák az általunk kibocsátott szagot. Mindegyik embernek saját egyedi bakteriális keveréke van, ez alkotja a személyes illatot.

Kutatások szerint a szúnyogok jobban vonzódnak bizonyos baktériumokhoz, mint a többihez, így tehát ha ezekből több van bőrünkön, biztosan célpontjaikká válunk.

Bizonyos szúnyogok ráadásul jobban kedvelik a különböző testrészek illatait. Néhány szúnyog inkább fogja a végtagjait harapni, ameddig mások inkább az ágyékot vagy a hónaljat. A genetika is fontos szerepet játszik abban, hogy milyen típusú baktériumok élnek bőrünkön, ezt befolyásolhatja az étrendünk is. A legjobb megoldás így az, ha szúnyogriasztót használunk, illetve bőrünket gondosan befedjük ruhával.

2. Vércsoport

Sajnos, rossz hírünk van a 0-ás vércsoportú embereknek: ők a legkedveltebbek a szúnyogok számára. Mielőtt megharapnának ugyanis, megkóstolják bőrünk váladékait, amellyel pontosan meg tudják határozni vércsoportunkat. A 0-ás után következik a B-s, majd végül az A-s vércsoport.

3. Szén-dioxid

A szúnyogok kifejezetten vonzódnak a szén-dioxidhoz. Speciális receptorokkal rendelkeznek, amelyek 50m hosszúságú szén-dioxid forrás kimutatására képesek. Ez sajnos nem jó hír, mivel mindannyian veszünk levegőt. Tehát aki nagyobb mennyiségű szén-dioxidot termel, azt nagyobb valószínűséggel fogják megharapni is a vérszívók.

Így ha magasak, vagy túlsúlyosak vagyunk, máris veszélyeztetettebbek vagyunk. Ugyanilyen hatással lehet a fizikai munka, és a kocogás is. Mit tehetünk ilyenkor? Használjunk ventilátort, ez ugyanis eloszlatja a kilélegzett gázt, amely így nem kerül a szúnyog nyomvonalába.

4. Hőség

A test hőjét is pontosan érzékelik a szúnyogok, így tipikusan ott fognak harapni, ahol a vér közelebb van a bőrfelszínhez, például a homlokon, a könyökön, a csuklón és a nyakon. Érdemes vigyáznunk edzés után, hiszen ilyenkor testünk nagyobb felülete válik célponttá a hőváltozás miatt.

5. Terhesség

Egy szudáni tanulmány szerint a várandós nőket majdnem kétszer gyakrabban harapják meg a szúnyogok, mint a többi nőt. Állítólag ez is mind amiatt következik be, hogy a terhesség során különböző hormonok szabadulnak fel, amelyek a bőrön és a légzésben is érezhetőek, ráadásul a terhes nők több szén-dioxidot is termelnek, illetve testhőmérsékletük is megváltozik.

6. Sörfogyasztás

Egy tanulmány szerint sokkal vonzóbb lesz a szúnyogok számára, ha nemrég fogyasztott sört. Mindez valószínűleg a vér és a testszag kémiájához kapcsolódhat, ráadásul a kutatásban résztvevők mindössze 3%-os sört ittak, így mindenképpen érdemes lesz a jövőben megvizsgálni, hogy az alkohol mennyisége befolyásolja-e a szúnyogokat.

6. Izzadás

A tejsav a verejték legfontosabb összetevője, ez pedig igen vonzó a szúnyogok számára. Ráadásul minél régebbi rajtunk az izzadtság, úgy szintén sokkal több szúnyog fog minket választani. Győződjünk meg tehát arról, hogy zuhany után megfelelő izzadásgátlót használunk-e. (egeszsegkalauz.hu)

Veszélyes vírus terjed szúnyogcsípés útján Szerbiában

Ismét megjelent a nyugat-nílusi láz Szerbiában, eddig három esetet jegyeztek fel - számolt be a szerb sajtó kedden a belgrádi Batut Közegészségügyi Intézet jelentéséről.

Az intézet szerint a közeljövőben további megbetegedésekre lehet számítani a nyugat-balkáni országban. Tavaly 17 esetet regisztráltak, és ketten haltak bele a fertőzésbe, míg a fertőzés 2013-ban volt a legsúlyosabb, amikor 238-an betegedtek meg, és 32 ember bele is halt a fertőzésbe.

A nyugat-nílusi vírus által okozott megbetegedések jellemzően olyan időszakokban fordulnak elő, amikor sok a szúnyog, mert a vírus szúnyogcsípéssel terjed. Az első megbetegedések általában július második felében jelentkeznek, a legtöbb beteget pedig augusztusban és szeptemberben regisztrálják. A fertőzés szempontjából a legnagyobb veszélyben az idősebbek vannak, akiknek gyengébb az immunrendszerük, valamilyen krónikus betegségben, magas vérnyomásban, cukorbetegségben, szívritmuszavarban vagy idegrendszeri zavarban szenvednek.

A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában azonosították, és 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák a madarak, közöttük szúnyogok révén terjed, az emberre is szúnyogcsípés útján kerül át a kórokozó.

Embereknél a fertőzöttek 80 százaléka tünetmentesen vészeli át a betegséget, és vélhetőleg életre szóló immunitás alakul ki. Az esetek ötödében a megbetegedés túlnyomórészt enyhe tünetekkel – láz, izomfájdalom, fejfájás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőrkiütések – jár, magától gyógyul. Az esetek kis hányadában (1 százalék körül) azonban a fertőzés agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Együnk lassan! - illusztráció
2018. MÁRCIUS 28.
[ 12:29 ]
A magas vérnyomásnak sajnos igen súlyos, esetenként halálos következményei lehetnek, és bár nálunk is több százezer embert érinthet a hipertónia, sokan nem is tudnak erről, sőt azzal sincsenek tisztában, pontosan hogyan kellene mérni a vérnyomásukat. Ehhez nyújtunk most segítséget!Természetesen a legtöbbször orvosi...
2018. MÁRCIUS 2.
[ 10:06 ]
Emésztőrendszerünk egészséges működése nagyon sok szempontból fontos a szervezetünk számára. Érdemes tehát számba venni azokat a veszélyforrásokat, amelyek a leggyakrabban okoznak emésztési zavarokat.Cukorban gazdag, rostban szegény ételekA cukorfogyasztás a világ számos országában meghaladja az egészséges mértéket,...
2018. FEBRUÁR 5.
[ 13:49 ]
Mi a magasvérnyomás-betegség?A hipertónia a fejlett országokban népbetegségnek számít. A népesség mintegy 15 százalékának van tartósan a magas vérnyomás szempontjából határérték, azaz 140/90 Hgmm fölötti vérnyomása. Félő azonban, hogy ennél többeket érint valójában. Évente csaknem 5000 magyar ember halála...
2018. JANUÁR 27.
[ 12:07 ]
Beolvasás folyamatban