Szakemberek szerint 10-15 év múlva már nem lesznek gleccserek, csak jégfoltok az Osztrák Alpokban. Gleccserkutatók és hidrológusok jelenleg az ausztriai Salzburgban vizsgálják a gleccsereket. Részletes adatok és mérési eredmények még nem is állnak rendelkezésre, az azonban már egyértelmű, hogy a gleccserek idén is veszítettek tömegükből és méretükből.
Bernhard Zagel, a Salzburgi Egyetem gleccserkutatója leírja ezt a tömegveszteséget:
"Ha ilyen besugárzásunk van, nyolc-kilenc órányi napsütéssel, a gleccser körülbelül tíz centimétert veszít a magasságából. Ez óriási, mert évente tíz centiméter jég veszik el. Ahhoz, hogy ezt pótolni lehessen, tíz méter friss hóra lenne szükség, ami aztán jéggé alakulna".
Zagel szerint az osztrák Tauern-hegységben tavaszig és kora nyárig tartó heves havazás nem sokat tett a gleccserek védelméért. Hangsúlyozta, hogy az olvadás mértéke 3000 méteres magasságban hihetetlen mértékű. A szakember határozottan úgy véli, hogy ez az üvegházhatásnak köszönhető, s mint hozzáteszi, ezeknél a jelenségeknél egyre nehezebb bizonyítani, hogy nem az üvegházhatás az oka.
A 2700 méter magasan fekvő Stubacher Sonnblickkees az elmúlt 25 évben 45 millió köbméter jeget veszített, ami tömegének fele. A kutatók feltételezik, hogy tíz év múlva már nem lesz látható gleccser a területen.
"Feltételezem, hogy tíz év múlva már nem lesz látható gleccser. Lehet, hogy még láthatunk apró jégfoltokat, de az alapján, amit a gleccser geometriájáról tudunk, tulajdonképpen nagy bizonyossággal kijelenthetjük, hogy 10-15 év múlva már aligha fogjuk látni" - figyelmeztet az Euronewsnak nyilatkozva Zagel.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!