A remények szerint új piacok nyílik meg a szerbiai állattenyésztők előtt. Október 1-jétől ugyanis megszűnik a sertéspestis elleni védőoltás hatálya, ami lehetővé teszi az EU-ba való húskivitelt. A mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása szerint tíz nap múlva indul a törökországi borjúhúsexport. Hamarosan egyiptomi küldöttség is érkezik, amely a marhahús lehetséges kiviteléről fog egyeztetni. Az állattenyésztők azonban mindezt fenntartásokkal fogadják.
Nincs csalósabb dolog az élőjószág, különösen az élősertés árának meghatározásától, vélik a tenyésztők. Az ár ugyanis nagyjából lefedi a költségeket, de ritkán lehet keresni ezen a munkán. A kínai és uniós kivitel igérete azonban bátorító, mondják.
Miután a sertéspestis megjelenése után kötelezővé tették a vakcinációt, a húsexport leállt. A rendelet hatályon kívül helyezése után kezdődik az a megfigyelési időszak, amit az EU szakembereivel közösen végeznek, s ha ők is megfelelőnek találják a helyzetet, indulhat a húsexport. “Ne feledjük, hogy az élelmiszer-ipari ágazatban a kivitel 70 százaléka az EU-ba, illetve a Szerbiával határos országokba történik”, emlékeztet Branislav Nedmović mezőgazdasági miniszter, aki hozzátette, az állattenyésztés a mezőgazdaság fejlesztésének motorja, de ez az ágazat Szerbiában évtizedek óta el van hanyagolva. Noha a termelők az eddigi intézkedéseket nem tartják kielégítőnek, a helyzet fokozatosan javul.
A borjúhús intervenciós felvásárlásának feltételeiről napokig folyt a vita. Most mindenki abban reménykedik, hogy erre nem kerül sor, s a borjúhús inkább a török piacra kerül, ugyanis Törökország 7000 tonna borjúhúst rendelt Szerbiától. A miniszter 2,30 és 2,45 euró közötti felvásárlási árat emleget. A szakemberek szerint a törökök készek a szerbiai borjúhúsért többet fizetni, mint a lengyel és az argentin behozatalért, mert ez jobb minőségű. (RTS)



Nincs hozzászólás. Legyen az első!