Az előző évben 50 ezerrel nőtt azoknak a polgároknak a száma, akik minimálbérért dolgoznak, így jelenleg mintegy 400 ezerre tehető a számuk.
Az ukrán válság okozta infláció miatt Szerbiában veszít értékéből a minimálbér, ezért a szakszervezetek újabb tárgyalásokat követelnek, valamint a minimálbér évi kétszeri kiigazítását kérik. A munkáltatók a progresszív béradóztatásban látják a megoldást. A munkaügyi minisztérium még mindig nem nyilatkozott.
Olgica Jovanović minimálbérért dolgozik, a férje fizetése épp hogy csak meghaladja az övét, és két gyermeket is nevelnek. Mint mondta, nagyon nehezen élnek meg, írja az RTS.
„Mire kifizetem az áramot, a kommunális költségeket és a többi rezsit, a maradékból tíz napra sem elegendő ételt tudok vásárolni, a higiéniai és ruházati cikkekről már nem is beszélve. Amikor bemegyek a boltba, és elköltök 2.000 dinárt, egyetlen zacskó élelmiszerrel jövök ki, de abból nem tudunk egy hónapon át megélni”, közölte Jovanović.
Az önálló szakszervezet elmondása szerint, a szociális-gazdasági tanács ülésén kérték, hogy tárgyalják újra a minimálbér összegét, mert a tavalyi év utolsó két hónapjában ezer dinárral nőtt a fogyasztói kosár, idén áprilisra pedig ismét ennyivel drágult.
„Gyorsan fog csökkenni a szerbiai alkalmazottak életszínvonala, és úgy gondoljuk, hogy itt az ideje, hogy leüljünk és megkezdjük a tárgyalásokat, amelyek jelentősebb mértékben emelnének a béreken, hogy túléljük azt, ami idén vár ránk”, nyilatkozta Zoran Mihajlović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége tanácsának titkára.
A válság a munkaadókat is érintette, mert sokan euróban kötöttek szerződést, az eurózóna inflációja pedig elérte a 7,5 százalékot. A munkaadók úgy vélik, hogy a minimálbért nem kellene megadóztatni.
„A fizetések progresszív adóztatásával a minimálbér elérné a fogyasztói kosár összegét. Azonban bármennyire is kérik ezt a munkaadók és a szakszervezetek, a kormány csak hallgat”, mondta Boško Savković, a Szerbiai Munkaadók Uniójából.
A kormány a legnagyobb munkaadó is egyben, így a minimálbér is tőle függ. A munkaügyi minisztérium nem árulta el az RTS-nek, hogy lesznek-e tárgyalások a minimálbér, valamint az egyéb fizetések és nyugdíjak emeléséről.



A múlt havi bruttó minimálbér az összes kifizetendő adóval és járulékkal kb. 59.000 din volt. Ebből a munkavállaló kb. 37.000 dinárt kap kézhez. A 400 ezer minimálbérre bejelentett polgár nagy részének jár a boríték is a hó végén, az helyett hogy az egész fizetésre lenne bejelentve. Köszönhető az állam adópolitikájának.
Szerbiai bérek vásárlóereje a vicc kategória....a munkaadó kizsákmányoló és pofátlan hozzáállása pedig csak hab a tortán!