Éjféltől hatályba lépett az Európai Uniónak az orosz kőolajra bevezetett embargója, amely ellehetetleníti az orosz kőolaj importját Szerbiába az adriai olajvezetéken (Janaf) keresztül.
December 5-étől az unió hatvan dollárban határozta meg az orosz nyersolaj hordónkénti felső árhatárát, melyet ugyancsak mától alkalmaznak. Oroszország ezt az árkorlátot elutasítja, még annak árán is, hogy a termelés csökkentésére kényszerül.
Szerbia az elmúlt hónapokban készült az orosz olajembargóra, a raktárak telítve vannak – mondta a miniszterelnök.
"A jövőben is folytatni fogjuk a harcot, hogy kivételes státuszt kapjunk, ahogy az Európai Unió egyes tagállamai is. Biztonságban vagyunk, de mindez hatással lesz a gazdaságunkra” – jelentette ki Ana Brnabić.
Szerbia kőolajszükségletének háromnegyed részét behozatalból fedezi. Ugyanakkor a NIS azt állítja, hogy kész fenntartani az ellátás stabilitását.
"A NIS kizárólag a Janaf vezetéken szállít olajat, és december 5-e után már nem lehet orosz olajat vásárolni, de folytatódik a zavartalan olajvásárlás és -szállítás más országokból. Fontos kiemelni, hogy a pancsovai kőolajfinomító az egyik legmodernebb Európának ezen a részén, és alkalmas a különböző típusú kőolaj feldolgozására” – tájékoztatott a NIS.
Az olajársapka mellett Brüsszel tiltja az orosz kőolajjal való kereskedést is harmadik országokkal.
"A nyugati szövetségesek keresték a módot az orosz gazdaság megbüntetésére. Az olaj mindig is olyan célpont volt, amelyre a Nyugat odafigyelt. Nemcsak azért, mert az olaj kulcsfontosságú a világ működésében, hanem azért is, mert Oroszország mindig is jelentős nyereséghez jutott a kőolaj exportból” – mondja Andrew Wilson gazdasági szakértő.
Az elemzések azt mutatják, hogy tilalomnak felbecsülhetetlen pénzügyi következményei lesznek az európai gazdaságra nézve. Az olajdrágulás magával vonja a gáz és az áram árának növekedését is. Több európai ország figyelmeztetett az esetleges hiányokra és korlátozásokra, köztük Franciaország is, amely 42 év után idén kényszerül először árambehozatalra.
A Nyugat újabb lépései csak destabilizálják az európai energiapiacot, piaci árak nélkül nincs gáz, sem olaj – figyelmeztet Moszkva. (RTS)



Nincs hozzászólás. Legyen az első!