Egy orosz, két amerikai és egy moldovai állampolgárt is letartóztattak a rendőrök a hétvégén újra fellángoló georgiai (grúziai) tüntetéseken Tbilisziben – írja az MTI.
A tüntetések az úgynevezett „külföldi ügynökökről” szóló törvény miatt törtek ki, amelyet már két olvasatban elfogadott a grúz parlament, és most a harmadik, utolsó olvasatban történő elfogadás következik.
A tüntetések április 15-én kezdődtek, és több alkalommal is összecsapásokba torkolltak a rendfenntartókkal; a rohamrendőrök paprikasprayt és vízágyúkat vetettek be a parlament előtt tüntetők feloszlatására. A tiltakozások szombaton ismét felerősödtek, mintegy 50 ezer tüntető vonult az utcákra a javaslat visszavonását követelve.
A tüntetések ellenére Irakli Kobahidze miniszterelnök vasárnap azt mondta, folytatni fogják a törvényjavaslat elfogadásának folyamatát.
A törvénytervezet ellenzői vasárnap újabb tüntetést tartottak. A résztvevők a parlament előtti sugárúton gyűltek össze, és ott maradtak éjszakára. Céljuk az volt, hogy megakadályozzák a parlament jogi bizottságát abban, hogy megkezdje a tervezet tárgyalását harmadik olvasatban. Hétfő reggelre a rendőrség kiszorította a tüntetőket a parlament szolgálati bejáratai elől.
A jogi bizottság időközben harmadik olvasatban is elfogadta a kezdeményezést.
A jogszabályt ellenzi Szalome Zurabisvili köztársasági elnök, az ellenzék és nyugati diplomaták, akik szerint akadályozza a köztársaság európai uniós integrációját. Az államfő közölte, hogy megvétózza a törvényt, ha a parlament mindhárom olvasatban elfogadja.
Az amerikai külügyminisztérium szerint a javaslat célja az ország élénk civil társadalmának aláásása. A kormányzó Grúz Álom kormánypárt vezetői szerint viszont csak azt a célt szolgálja, hogy biztosítsa a nem kormányzati szektor és a média külföldi finanszírozásának átláthatóságát.
A törvény értelmében minden olyan sajtóorgánumnak és szervezetnek be kell jegyeztetnie magát „idegen hatalom érdekeit követő” szervezetként, amelyek forrásaik legalább 20 százalékát külföldről kapják. Kritikusai szerint a törvény mintája az az Oroszországban 2012-ben elfogadott jogszabály, amely szerint „külföldi ügynökként” kell regisztráltatnia magát minden személynek, szervezetnek és sajtóterméknek, amely külföldről fogad el pénzt.
Ide is viszik a demokráciát a Majdan 2. formájában. Az USA és Izrael hasonló törvényeit kellene alkalmazni. Akkor nem érhetné szó a ház elejét. Azon kívűl, a külföldről fizetett fölforgatók is behúznák a farkukat, mert világos lenne számukra is, hogy mit lehet és mit nem lehet...