A hétvégén tartották meg Újvidéken a Neoplanta című előadás bemutatóját. Az Újvidéki Színház új darabja Végel László Neoplanta, avagy az Ígéret Földje című regényének motívumai alapján jött lére, a történet pedig feltárja a jelenlegi társadalmi ellentmondásokat és feszültségeket, amelyek Újvidék idilli képe mögött bújnak meg.
Újvidék, a multikulturalizmus és multietnicizmus városa. Főleg ezeket a szavakat említik, amikor Vajdaság fővárosáról szólnak, de kérdés az, hogy mi áll ezeknek a szavaknak a hátterében. Az Újvidéki Színház új, Neoplanta című előadása Újvidék, Vajdaság és a régió közösségeiben jelenlen levő feszültségeket és ellentmondásokat igyekszik felfedni.
Az előadás a város 1748-as évi múltjába kalauzolja a nézőket, amikor Újvidék, vagy latin nevén Neoplanta szabad királyi várossá vált.
A néző betekintést nyerhet a második világháború és a szocializmus idejének emberi kapcsolataiba is. A színészek felidézik a joghurtforradalmat és a Milošević-rezsimet. Az előadás szövege olyan témákat nyit meg, mint a többség és a kisebbség viszonya vagy az identitásvesztéstől való emberi félelem.
Ennek a területnek a viharos története és a hozzá kötődő minden egyes kérdés helyet kapott ebben az előadásban.
Urbán András rendező elmondta, a Neoplanta nem a múlttal foglalkozik és nem mond ítéletet róla, hanem egy modern kitekintés a jelenre.
„Talán túlzott hangsúlyt kapott az előadás kritikus momentuma, de mindazokról a félelmekről beszél, amelyekkel mi mindannyian küzdünk, függetlenül attól, hogy értelmiségeik vagy kisebbségiek vagy bármilyen más polgárok vagyunk. Ilyen a sebezhetőség érzése is. Fontos, hogy mindenki beszéljen ezekről a félelmekről, mert nem kellene létezniük” – véli Urbán András.
Végel László, a Neoplanta, avagy az Ígéret Földje című regény írója szerint a könyve és a darab is arról a hamis idillről szól, amely mögött üresség és gyűlölet bujkál.
„Nincs rendben a gyűlölet, de ez az idill sem. Nehéz megtalálni az utat e két banalitás között, a jó és a rossz között, s megtalálni sebeinket. Szeretjük azt mondani, hogy a huszadik század, az előrehaladás százada két nagy és sok kis háborút hozott, gyűlöletet, vért, a liberális és polgári ideálok lerombolását, nácizmust és fasizmust. Mindent összevetve, szörnyű évszázad volt, és amíg erről gondolkodom az jut eszembe, hogy ez az előadás túl szelíd” – tette hozzá Végel.
Venczel Valentin, az Újvidéki Színház igazgatója azt hangsúlyozta, hogy ez a darab egyeseknek biztosan provokatív.
„Éles kritikával szól ez az előadás. Mindennel szemben kritikus. Minden jelenség, ami meghatározza, vagy úgy gondoljuk, hogy meghatározza az életünket túlnő Újvidék és Vajdaság, sőt, még Szerbia határin is. Ezek a jelenséget az egész régióban jelen vannak” – hangsúlyozta az Újvidéki Színház vezetője.
Az előadás első reprízét február 19-én tartják.
Sinkovics Norbert (SZER)


Nincs hozzászólás. Legyen az első!