Kao glavni razlog za odlazak iz domovine više od polovine Hrvata koji su otišli u neku drugu zemlju Evropske unije navodi niska primanja i rasprostranjenu korupciju, jedna trećina podeljenost društva, a četvrtina loše funkcionisanje državnih institucija – to su rezultati istraživanja koje je sprovela katedra za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
U okviru istraživanja su obrađeni podaci 1126 hrvatskih državljana koji žive u zemljama EU, pre svega u Nemačkoj, Engleskoj i Irskoj. Pokazalo se i da tri četvrtine osoba starih oko 40 godina ima visoko obrazovanje.
18,9 odsto ispitanika je svoj odlazak obrazložio činjenicom da ne može da kupi stan, 17,1 odsto time da radno okruženje nije inspirativno, a 5,3 odsto se poziva na razlike u stepenu razvoja između regiona.
Trećina bi se rado vratila kući, ako u Hrvatskoj dođe do odgovarajućih promena. 33 odsto bi se vratilo ako bi zaradilo toliko da može pristojno živeti. Deset odsto je navelo da bi se vratilo kući, ako se ukine korupcija i poboljša životni standard. A oko 18 odsto se nikada ne bi vratilo u Hrvatsku.
Organizatori istraživanja u sumiranju rezultata konstatuju da Hrvati odlaze iz zemlje pre svega zbog loših ekonomskih i društvenih prilika, ali ipak preovlađuju ekonomski razlozi. (MTI)


