Papa Franjo je lično posetio spisateljku mađarskog porekla Edit Bruk, koja je preživela holokaust, u njenom stanu u Rimu – saopštila je pres služba Vatikana u subotu.
Tokom jednočasovnog razgovora 89 godišnja spisateljka je poglavaru rimokatoličke crkve, koji je pet godina mlađi od nje, govorila o vremenu provedenom u koncentracionim logorima. Bilo je reči i o strahovima i nadama današnjice, odnosno o tome kako je važno sećati se prošlosti, i kakvu ulogu u tome imaju starije generacije.
Papu je u posetu pratio i glavni urednik vatikanskog dnevnika L´Osservatore Romano Andrea Monda. On je posle izjavio da je papinu pažnju privukao članak Edit Bruk koji je objavljen 27. januara, na dan sećanja. Posle toga je želeo lično da je upozna.
Papa Franjo se „izvinio Gospodu u ime čovečanstva“ – citirao je Monda njegove reči. Papa se zahvalio Editi Bruk što svojim svedočenjem ne dopušta da se zaborave patnje jevrejskog naroda koji je postao mučenik nacista.
Edit Bruk je rođena 1932-e u mestu Tisakarad u Mađarskoj. Njena porodica je deportovana. Prošla je više koncentracionih logora, bila je u Aušvicu, Dahauu i Bergen-Belzenu. Njeni roditelji nisu preživeli Dahau, tamo joj je umro i brat. Edit i njena sestra su preživele holokaust. Posle 1945-e je živela u Mađarskoj, Čehoslovačkoj i Izraelu. 1954-e se preselila u Italiju. Došla je u vezu sa najpoznatijim likovima italijanske književnosti, sprijateljila se sa Primom Levijem koji je takođe preživeo holokaust. Radila je i kao novinarka i rediteljka. Prevodila je dela mađarskih autora na italijanski, između ostalih Atilu Jožefa, Mikloša Radnotija i Đulu Ilješa.
Kada je papa odlazio iz doma Edit Bruk, u zaštitnoj maski, prolaznici su ga prepoznali, on ih je pozdravio, ali se brzo udaljio da se u ovim vremenima epidemije ne bi skupila veća masa. (MTI)

