Umesto zaštite tržišnih interesa solidarnost i u finansijskoj politici – na to je pozvao papa Franjo učesnike prolećnog savetovanja Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u pismu koje je Vatikan objavio u četvrtak.
Papa Franjo je povodom zajedničkog prolećnog savetovanja dve međunarodne organizacije poslao poruku na engleskom i španskom jeziku. Predstavnici Svetske banke i MMF-a će do nedelje putem interneta usaglašavati stavove između ostalog i o merama za suzbijanje pandemije.
Poglavar rimokatoličke crkve je naglasio ozbiljnost situacije u svetu zbog pandemije novog korona virusa i izjavio da će u svetu posle pandemije biti potrebna finansijska politika koja „služi opštem dobru, u fokus stavlja slabe i marginalizovane, i na odgovarajući način brine o planeti koja je svima zajednički dom“.
Papa smatra da se posle globalne epidemije svet ne može vratiti uobičajenom „nejednakom i neodrživom“ ekonomskom i društvenom modelu, u kojem „sićušna manjina svetske populacije poseduje polovinu svetske privrede“.
Kao „recept“ predlaže da se javna sredstva koriste za opšte dobro. „Došlo je vreme spoznaje da tržišta, a naročito finansijska tržišta ne mogu slediti samostalne puteve, zakonima i propisima treba obezbediti da služe opštem dobru ostvarivanjem društvenih ciljeva, koji su posebno potrebni u sadašnjoj globalnoj zdravstvenoj krizi“ – stoji u papinoj poruci.
Pozvao je na solidarnost, pomoć zajednicama i pojedincima. Podsetio je da „niko ne može da se spašava sam (…) i ako želimo da iz ove situacije izađemo jednim boljim, humanijim, solidarnijim svetom, potrebne su nam nove i kreativne društvene, političke, ekonomske forme učešća, koje će odgovoriti vapaju siromašnih“.
Papa Franjo je pozvao stručnjake Svetske banke i MMF-a da slede kulturu ljudskih susreta. U znaku globalne solidarnosti, pozvao je na „značajno“ smanjenje dugova siromašnijih zemalja. Smatra da se to odnosi i na ekološke razlike između bogatijeg severa i siromašnijeg juga planete, što bi se moglo rešiti tako da bogatiji podrže ekološke investicije regiona u razvoju.
Papa je tražio solidarnost i na planu podele vakcina. Kao što je već i u uskršnjoj poruci apelovao da međunarodna zajednica obezbedi vakcine i za siromašnije slojeve društva i države. (MTI)



