Tudomány
Hangosabb éneklésre kényszeríti a madarakat a repülőgépek zaja
Betűméret:             

Amerikai kutatók megfigyelték, hogy a légi járművek zaja elnyomja a madarak halk csicsergését, ezért nagyobb hangerőn kezdtek énekelni, hogy kompenzálják.

Az új tanulmány szerint a madaraknak jóval hangosabban kell énekelniük, hogy a repülőgépek zaja mellett is meghallják egymást – olvasható a Daily Mail cikkében.

A majdnem 900 ezer, Amerikában rögzített és elemzett hangfelvételből az derült ki, hogy a madarak két százalékkal emeltek a hangerejükön, amikor gépeket is lehetett hallani a környéken.

A felvételeket 48 parkban, 130 eltérő helyen rögzítették. Kurt Fristrup, a National Park Service kutatója elmondta, a kutatócsoport úgy vélte, nehezebb lesz észlelni a madarak hangját a háttérzajok miatt.

Fristrup szerint azonban további vizsgálatok szükségesek, hogy felmérjék a probléma eddigi mértékét, illetve azt is érdemes megvizsgálni, hogy a légi útvonalak környékén élő egyedek már alapvetően hangosabban énekelnek-e.

Felmerült továbbá az is, hogy vajon gyakorol-e ez valamilyen pszichológiai hatást a madarakra.

A kutató elmondta, hogy a következőkben áttekintik a meglévő adatokat, és szétválogatják a hangtípusokat, illetve hogy mely fajokat érint leginkább a probléma. (hirado.hu)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter a mesterséges intelligencia európai közösségének létrehozását javasolta vasárnap az innovációs erőforrások jobb összehangolása érdekében. "Ez a projekt összehozná a legjobb kutatókat, a legjobb tudósokat, a legjobb start-upokat és a legjobb adatközpontokat közös elvek...
2024. MÁRCIUS 17.
[ 15:40 ]
Kiderült, a metabolitoktól függ, hogy valaki mennyire fitten éli meg az idősebb kort. Ennek ismeretében a kutatók egy új vérvizsgálati módszert is kidolgoznak, amely akár már a harmincéveseknél meg tudja állapítani, milyen a biológiai életkoruk, és milyen betegségekre lehetnek emiatt hajlamosak. A Pittsburgh-i Egyetem...
2024. MÁRCIUS 17.
[ 8:58 ]
A világjárvány idején a kutatók elsősorban a Covid tüdőkárosító hatásait vizsgálták. Azonban kiderült, a betegség gyakorlatilag az egész testet érintheti. Idővel az is kiderült, hogy melyik szervünk szenvedte el a legtöbb kárt a járványban, melyikhez köthető a legtöbb haláleset. Az egy évvel korábbi adatokhoz...
2024. MÁRCIUS 17.
[ 8:06 ]
Beolvasás folyamatban