A Zentai Városi Múzeumban a szombattól megtekinthető Templomdomb a középkorban című archeológiai kiállítás ünnepélyes megnyitójával elkezdődött a városnapi rendezvénysorozat.
A kiállítás megnyitóján a Templomdombon feltárt Árpád-kori templom maradványainak, illetve a közelében lévő temetkezési helyen talált leletek fontosságáról dr. Olga Špehar művészettörténész, a Belgrádi Bölcsészettudományi Kar professzorra, a kiállítás egyik szerzője beszélt az egybegyűlteknek.
A művészettörténész elmesélte, hogy az ásatási helyszínen egy középkori településre, egy templomra és egy temetkezési helyre bukkantak a feltárások során.
A művészettörténész rámutatott, hogy magának a településnek az elnevezése feledésbe merült, de az ásatások során talált régészeti leletek alapján arra következnek, hogy a település központi szerepet játszott az itt élő emberek számára és huzamosabb ideje lakott volt.
Dr. Olga Špehar elmesélte azt is, hogy a település templomát több fázisban építették, illetve bővítették ki, és a több évszázadon át zajló bővítések során egy igencsak impozáns vallási építménnyé nőtte ki magát. A művészettörténész a kiállításon bemutatott leletek kapcsán megjegyezte, hogy ezek kivizsgálása során szerzett adatok nemcsak az archeológusok számára, hanem a a művészettörténészek, az építészettörténészek, a vallástörténészek és a néprajzkutatók számára is jelentősek.
A kiállítást szerzőtársa dr. Perica Špehar archeológus, a Felsőhegy közelében zajló ásatások vezetője nyitotta meg. A Belgrádi Bölcsészettudományi Kar Archeológia Tanszékének a professzorra a projektum jelentőségéről beszélve az egybegyűlteknek elmesélte, hogy Felsőhegy közelében a bolgár–magyar gázvezeték kiépítése miatt kezdték el a mentési ásatásokat, és a két hónapon keresztül zajló munkálatok során 1300 négyzetméternyi területet sikerült átvizsgálniuk. E feltárások során bukkantak a középkori település, ezt követően pedig a templom és a temetkezési hely maradványaira, aminek köszönhetően betekintést nyerhettek a középkorban a térségben élő emberek mindennapjaiba.
Azóta az itt folyó kutatások szisztematikus feltárássá alakultak át, amelyet a művelődési minisztérium és a Zentai Önkormányzat támogatásnak köszönhetően a Belgrádi Bölcsészettudományi Kar irányít.
Az archeológus a beszéde végén megjegyezte azt is, hogy a zentaiak szemszögéből azért is jelentősek ezek a kutatások, mivel a község területén utoljára a múlt század hetvenes éveiben végeztek régészeti ásatásokat.
A megnyitón jelen volt dr. Schilling Léda, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet szakmunkatársa is, aki beszédében úgyszintén kiemelte a Felsőhegy közelében folyó ásatások, illetve az itt talált régészeti leletek jelentőségét. A kiállítás szeptember végéig mindenképpen megtekinthető lesz, de nem kizárt, hogy az ezt követő időszakban is nyitva lesz egy ideig.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!