Tudomány
Legénység nélkül visszatért a Starliner űrszonda a Földre
Betűméret:             

Sikeresen landolt a Boeing Starliner űrszondája szombaton kora reggel, miután lecsatlakozott a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), és személyzet nélkül visszatért a Földre.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) közlése szerint a leszállásra közép-európai idő szerint percekkel 6 óra után került sor. A légkörbe jutás után az eszköz három ejtőernyőt engedett ki, és az új-mexikói White Sands tesztterületen landolt. A Nemzetközi Űrállomástól a Földig tartó utat mintegy hat óra alatt tette meg az űrszonda.

A Boeing által tervezett űrhajó, fedélzetén két űrhajóssal, június 5-én indult a világűrbe a floridai Kennedy Űrközpontból, és 24 órás repülés után csatlakozott az ISS-hez.

A tervek szerint Butch Wilmore és Suni Williams egy hetet töltöttek volna az űrállomáson. Visszatérésük időpontját azonban június 18-ről június 26-ra, majd meghatározatlan időpontra tolták el, mert a dokkolás során több hajtómű meghibásodott és kisebb héliumszivárgást is észleltek.

A NASA végül úgy döntött, hogy az űrhajósok az Elon Musk cége által gyártott SpaceX űrhajóval térnek vissza 2025 februárjában, írja az MTI.

A Boeing egyelőre benne marad az amerikai űrprogramban

A Boeing első űrhajós repülése egy késésekkel és kudarcokkal teli út lezárása. Miután az amerikai űrsiklók több mint egy évtizeddel ezelőtt nyugdíjba vonultak, a NASA a Boeinget és a SpaceX-et bízta meg azzal, hogy hozzák létre az utódjukat.

A Boeing 2019-es első, személyzet nélküli tesztrepülése során annyi problémába ütközött, hogy a próbált meg kellett ismételni. A 2022-es újabb tesztrepülés még több hibát tárt fel, és a javítás költsége meghaladta az 1 milliárd dollárt.

Még mielőtt Williams és Wilmore június 5-én elindult volna, a Starliner hajtóművéből már szivárgott a hélium. A szivárgás kicsi volt, és úgy gondolták, hogy elszigetelt jelenségről van szó, de a felszállás után négy újabb ponton észleltek szivárgást, és öt hajtómű meg is hibásodott. A hajtóművek közül négyet sikerült helyreállítani.

A Boeing a nyár folyamán számos hajtóműtesztet végzett az űrben és a földön, és meg volt győződve arról, hogy űrhajója biztonságosan haza tudja hozni Wilmore-t és Williamst. A NASA azonban nem mer kockáztatni, és a SpaceX mellett döntött.

Steve Stich, a NASA kereskedelmi legénységi programjának vezetője a hét elején azt mondta, hogy a csapataik annyira a Starliner visszatérésére koncentráltak, hogy nem volt idejük azon gondolkodni, hogyan folytatják az együttműködést a Boeinggel. Elmondása szerint azonban az űrügynökség továbbra is elkötelezett amellett, hogy két konkurens amerikai cég szállítson embereket a Nemzetközi Űrállomásra, írja az Euronews.hu.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Végy egy Meta Ray Ban okosszemüveget, egészítsd ki egy kamerával, írj hozzá pár alkalmazást, és máris bárkiről megtudhatsz mindent, aki szembejön az utcán. Valahogy így foglalható össze két amerikai egyetemista meglehetősen ijesztő projektje, amellyel a magánélet mostaninál jobb védelmének szükségességére akarták...
2024. OKTÓBER 7.
[ 6:50 ]
Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében – az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen. "Azt tudjuk, hogy a kórházi fertőzések világszinten mekkora problémát jelentenek, és azt is, hogy az...
2024. OKTÓBER 4.
[ 6:26 ]
A Semmelweis Egyetem és a németországi Westpfalz-Klinikum, a Rajna-pfalzi régió egyik legjelentősebb kórházkomplexuma közös képzést indít a 2025/2026-os tanévtől Budapesten, illetve Kaiserslauternben. A Semmelweis Egyetem hétfőn közölte az MTI-vel, hogy a hat féléves elméleti képzés 2025 őszén indul Budapesten 40...
2024. SZEPTEMBER 30.
[ 9:44 ]
Beolvasás folyamatban