Az Amber Alert rendszer, amely az 1996-ban Texasban elrabolt és meggyilkolt 9 éves kislányról, Amber Hagermanről kapta a nevét, egy, gyerekek eltűnésének bejelentésekor aktiválódó riasztó- és keresőrendszer, amelynek bevezetését Szerbiában is fontolgatják. Az elmúlt napokban a szerbiai sajtó és a közösségi média is foglalkozott a témával: számos közéleti szereplő és híresség osztotta meg az Amber Alert bevezetésére sarkalló bejegyzéseket.
A rendszer célja, hogy a különböző médiafelületeken keresztül gyorsan eljuttassa a nyilvánossághoz az eltűnt gyermekekről szóló információkat, abban a reményben, hogy valaki olyan értesülésekkel jelentkezik, amelyek segíthetnek a gyermek megtalálásában és biztonságos hazajuttatásában.
A szerbiai Amber Alert rendszert Igor Jurić, a Tijana Jurić Alapítvány elnöke, a belügyminisztérium és számos további tárca, valamint szakértők sokasága támogatja.
Jurić a Danasnak nyilatkozva számos tévhitet eloszlatott a rendszerrel kapcsolatban: „Összeesküvés-elmélet, hogy ezt a szervezetet pedofilok vezetik, hiszen az Amber Alert nem is egy szervezet, hanem egy olyan rendszer, amelyet a rendőrség, a média, a civil szervezetek, a magáncégek és -intézmények összessége alkot, hogy egy eltűnt gyermek keresése minél hatékonyabb legyen".
Hozzátette: „A rendszert nem is kell kötelezően Amber Alertnek hívni, lehet a neve Monika Alert, Child Alert, Dete upozorenje vagy bármi más is. A lényege az, hogy jól működjön". A kezdeményezés bevezetését Novak Đoković szerb teniszező is fontosnak tartja, hiszen annak ellenére, hogy a sportoló az év első Grand Slam-tornájára készül Ausztráliában, saját Instagram-oldalán ő is megosztotta a bejegyzést.
Amennyiben a szerbiai Amber Alert rendszert bevezetik, az csak meghatározott feltételek mellett aktiválódik annak érdekében, hogy a téves riasztásokat kiküszöböljék: az eltűnt gyermeknek 18 év alattinak kell lennie, a hatóságok pedig minden bejelentés esetén alaposan kivizsgálják a körülményeket, hogy megbizonyosodjanak a bejelentés igazságértékéről és azért, hogy elkerüljék a felesleges pánikkeltést.
A rendszer egyik fő előnye, hogy lehetővé tenné az eltűnt gyermekről szóló információk gyors terjesztését a hivatalos állami szervek, a közösségi média, a televízió és a rádió valamint a közterek és a hirdetőtáblák segítségével, ami növelheti a gyermek gyors megtalálásának esélyét.
A rendszer emellett segítene a gyermekrablással kapcsolatos tudatosság növelésében is, ami az embereket fokozott éberségre és a gyanús tevékenységek bejelentésére ösztönözné.
Szerbiában egyelőre nem létezik a rendszer. A gyermek eltűnését a 192-s rendőrségi telefonszámon lehet bejelenteni, de nem létezik szabályozás arra, hogy a médiafelületeken milyen információkat oszthatnak meg az eltűnt személyről, a közösségi médiában pedig még ennél is kaotikusabb a helyzet, így álhírek is szárnyra kaphatnak. Más országok tapasztalataiból kiindulva az Amber Alert rendszer segítségével az eltűnt gyermek utáni kutatóakció 97 százalékban sikerrel végződik.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!