Tükör
A tíz legjobban fizető állás listája Szerbiában: Néhányhoz egyetemi végzettség sem kell
Betűméret:             

A Köztársasági Statisztikai Intézet hivatalos adatai szerint 2023 első negyedévében a foglalkoztatottak száma 2.835.900 fő volt, a munkanélkülieké pedig 317.800 fő.

A minimálbér valamivel kevesebb, mint 40 ezer dinár volt, míg egyesek több mint 500 ezer dináros bérrel rendelkeztek.

Annak ellenére, hogy a magas béreket többnyire azok kapják, akik magas szakképzettséggel rendelkeznek, vannak olyan hiányszakmák is, amelyek esetében nem szükséges az egyetemi végzettség.

Miloš Turinski, az Infostud PR-menedzsere az N1-nek elmondta, hogy a 2021-2023-as időszakban a különböző technológiák IT-programozói állnak az első helyen a bérek nagyságát illetően, amely a szakterülettől függően 250 ezer és 500 ezer dinár között mozog.

Az értékesítési vezetők bére 250-350 ezer dinár között mozog, az építésvezetőké 250 ezer dinár körül, a sofőröké szintén 250 és 350 ezer dinár között, de a marketing menedzserek is 250 ezer dinárt keresnek. A vízvezeték-szerelők bére 240 ezer dinár, az építészeti tervezőké 240 és 270 ezer dinár között mozog, míg a gépészmérnökök 235 ezer dinárt keresnek, a szakácsok 350 ezer dinárt, a fogorvosok pedig 180 ezer dinárt.

Turinski rámutatott arra, hogy ebben a táblázatban a bérek maximális összege szerepel, tehát nem az átlag, valamint nem ekkora a bér minden munkaadónál.

„Amikor az értékesítési pozíciókról beszélünk, ami a második helyen áll, akkor itt a bér összege kizárólag attól függ, hogy az alapbéren felül mekkora az értékesítési százalék. Az említett pozíciók többségénél látható az is, hogy hiányszakmákról van szó, mint amilyenek a sofőrök és a vízvezeték-szerelők, valamint az olyan területek, mint a vendéglátó- és az építőipar, ahol a munkaadók valóban küzdenek azért, hogy minden magasan szakképzett személynek magas bére legyen”, mondta Turinski.

Másrészt, ha a Köztársasági Statisztikai Intézet (RZS) adatait nézzük, akkor az adatok mást mutatnak.

Itt is a programozók állnak az első helyen, de őket a légitársaságok alkalmazottai követik, majd a tudományos kutatásokban, a pénzügyi szolgáltatásokban, valamint a kőolaj- és földgázkitermelésben dolgozók.

A RZS adatai szerint azonban – a programozókon kívül – mindenki 100 és 200 ezer dinár közötti bérrel rendelkezik átlagosan számítva, így a lista is másként alakul, írja az N1.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A Szerbia és Kína között fennálló és egyre erősödő partnerség intő jel lehet a Nyugat számára, hiszen Szerbia értelmezheti úgy is a kialakult helyzetet, hogy "nem kell futni olyan szekér után, ami nem vesz fel", vagyis ha nem csatlakozhat ennyi év után az Európai Unióhoz, akkor más partnerek után néz. Ennek pedig...
2024. SZEPTEMBER 10.
[ 13:10 ]
Aleksandar Vučić szerb elnök újságírói kérdésre a minap megerősítette, hogy valóban kapott meghívást Vlagyimir Putyin orosz elnöktől, hogy csatlakozzon a BRICS-csúcshoz, amelyet október 22. és 24. között tartanak Kazanyban. A szerb elnök válaszában arról tájékoztatta az orosz elnököt, hogy nem tud részt venni a...
2024. SZEPTEMBER 6.
[ 11:24 ]
Szerbiában az elmúlt tizenöt évben csaknem háromszorosára nőttek a bérek, a bérnövekedés azonban főként az infláció következménye. ezzel párhuzamosan ugyanis a fogyasztói kosár ára is nőtt, csak lassúbb ütemben. A Demostat szerint, sem a statisztikák, sem a saját tapasztalatok nem erősítik meg azt, hogy – közel...
2024. SZEPTEMBER 4.
[ 13:32 ]
Beolvasás folyamatban