Vajdaság
Gyalog indultak Újvidékről Belgrádba, hogy az éhségsztrájkoló Dijana Hrkát támogassák
Betűméret:             

Egy polgárokból álló csoport, köztük mintegy tíz egyetemista, gyalog indult Újvidékről Belgrádba, hogy támogassa Dijana Hrka tiltakozását, aki éhségsztrájkba kezdett.

Ivan Radovanović, az egyik résztvevő, aki az újvidéki vasútállomásról indult útnak, elmondta, hogy ma Inđijáig gyalogolnak, holnap pedig onnan folytatják az utat Belgrád felé.

„Felhívjuk az embereket, hogy csatlakozzanak hozzánk. Azt kérjük, ha nem tudnak velünk jönni, álljanak ki minden városban a helyi intézmények elé. Ha egy Dijana képes rá, akkor mindannyian képesek vagyunk rá. Együtt vagyunk, mind egyként, együtt a győzelemig” – mondta Radovanović.

Útjukat egy fehér furgon kíséri.

Dijana Hrka, Stefan Hrka édesanyja, aki azon 16 áldozat egyike, akik az újvidéki vasútállomás előtetőjének leszakadásakor vesztették életüket, november 2-án, 11:52-kor kezdte meg éhségsztrájkját, 16 perc csenddel.

Hrka bejelentette, hogy tiltakozásával kritikát fogalmaz meg Aleksandar Vučić rezsimje ellen, amely – állítása szerint – már egy éve eltitkolja az igazságot fia és a többi 15 áldozat halálával kapcsolatban.

Dijana Hrka azt is követelte, hogy a köztársasági elnök írjon ki választásokat, valamint engedjék szabadon az összes jogtalanul fogva tartott diákot.

A közvéleményt, a médiát és minden olyan polgárt, „aki hisz az igazságban és az igazságosságban”, Hrka arra kérte, hogy támogassák küzdelmét.

A rendőrség őrizetbe vett egy személyt az éhségsztrájk helyszínén

A rendőrség bevetési egységének tagjai, teljes felszerelésben jelentek meg ma a szerb parlament közelében, ahol Dijana Hrka 11:52-kor éhségsztrájkba kezdett.

A rendőrök eltávolították az úttestről azokat az állampolgárokat, akik Hrkának jöttek támogatást nyújtani, őrizetbe vették Milomir Jaćimović fuvarozót, és lefoglalták azt az autóbuszt, amellyel a niši egyetemistákat szállította az újvidéki megemlékezésről.

Időközben egyre több ember érkezett a parlament épülete elé, pontosabban Ćacilend környékére, mivel a parlamenthez közvetlenül nem lehet eljutni, a rendőrség pedig erősítést kapott.

Az N1-nek nyilatkozó diákok, akik Dijana Hrkát jöttek támogatni és jelenleg Belgrád központjában tartózkodnak, elmondták, hogy Milomir Jaćimovićot, aki a buszt a parlamenthez vezette, letartóztatták, az autóbuszt pedig a nyomozók lefoglalták és elszállították.

Elmondásuk szerint a buszban három diáktársuk maradt, akiknek nem engedték, hogy elhagyják a járművet.

Az N1 értesülései szerint a három niši egyetemistát időközben szabadon engedték.

Vajdaságban borúsabb, hűvösebb idővel indul a hét, többfelé esővel és záporokkal. Újvidéken és Szabadkán 20 fok körül alakul a legmagasabb nappali hőmérséklet, ami jóval elmarad az előző napok nyárias értékeitől. A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet Bácska térségére sárga figyelmeztetést adott ki eső...
2026. JÚNIUS 15.
[ 8:09 ]
Elütött a vonat egy ismeretlen személyt a Topolya és Szikics (Lovćenac) közötti vasúti szakaszon, ezért az érintett vonalon leállították a forgalmat. A Srbijavoz vállalat közleménye szerint baleset a Szabadka–Belgrád vonalon történt, amikor a Szabadka felől érkező vonat Topolya és Szikics között 17 óra 23 perckor...
2026. JÚNIUS 14.
[ 20:35 ]
A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet sürgős figyelmeztetést adott ki heves zivatarok miatt Vajdaság északi részére. Szabadkán és környékén, valamint Topolyán az eső, szél és mennydörgés mellett jégeső is volt. A viharzóna fokozatosan halad az ország többi része felé. Az előrejelzés szerint az erős...
2026. JÚNIUS 14.
[ 18:26 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó