Gazdaság
Szerbiának van legnagyobb aranytartaléka a régióban
Betűméret:             

Szerbiának összesen 38,5 tonna aranya van, ezzel szemben Montenegró Szerbiától való elszakadása után egyetlen grammot sem vásárolt.

A második helyen Észak-Macedónia áll 6,8 tonna arannyal, majd Szlovénia 3,7 tonnával, Albánia valamivel több mint 3 tonnával, Bosznia és Hercegovina 2,7 tonnával, végül Horvátország 2 tonnával.

Montenegró nem szerepel ezen a listán, de az ország pénzügyminisztériuma azt állítja, hogy a készlet 1,2 tonna, amelyet Jugoszlávia felbomlása után kaptak – írja a Sputnik.

Az USA rendelkezik a világ legnagyobb aranytartalékaival, összesen 8133 tonnával. A második helyen Németország van, 3355 tonnával, a harmadik és negyedik pedig Olaszország és Franciaország valamivel kevesebb, mint 2500 tonnával. Oroszország az ötödik helyen áll, 2298 tonnával, Kína pedig a hatodik, 2010 tonnával.

Érdekes módon néhány gazdag ország, például Kanada és Norvégia devizatartalékaiban egyáltalán nem szerepel az arany.

A kazah központi bank viszont, a tavalyi évben nettó 50,7 tonna aranyat adott el.

Kína évek óta az egyik legnagyobb aranyfelvásárló nemzet. Tavaly a második helyen állt 62,2 tonnával, a török ​​jegybank pedig messze az első, amely 2022-ben 147,6 tonna aranyat vásárolt fel.

Az arany iránti globális kereslet a tavalyi évben 18 százalékkal nőtt, és 4741 tonnát tett ki. A jegybankok arany iránti kereslete volt a fő jellemző, ők 1136 tonna aranyat vásároltak, ami messzemenőleg a legmagasabb aranykereslet volt amióta a nyilvántartás vezetve van.

A World Gold Board adatai szerint 1950 óta először fordult elő, hogy a jegybanki arany iránti kereslet egyetlen év alatt meghaladta az 1000 tonnát. (Beta)

Erősödött a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben. Az euró jegyzése reggel hat órára 355,34 forintra csökkent a szerda délután hat órai 356,34 forintról. A dollár jegyzése 312,62 forintra csökkent 313,81 forintról, a svájci...
2026. JÚNIUS 25.
[ 11:34 ]
Dušan Bajatović, a Szerbiai Szocialista Párt parlamenti képviselője és a Srbijagas közvállalat igazgatója ma kijelentette, hogy az Oroszországgal kötött gázszállítási szerződést a következő három hónapra meghosszabbították, és várakozásai szerint hamarosan az év végéig is meghosszabbítják, írja a Tanjug. –...
2026. JÚNIUS 24.
[ 16:25 ]
A római kormány a rendkívüli hőség miatt engedélyezte, hogy bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban csökkentsék vagy ideiglenesen felfüggesszék a munkavégzést, miközben tizenöt városban a legmagasabb hőségriasztást lépett életbe kedden, írja az MTI. A munkaidő csökkentése, vagy a munka esetleges felfüggesztése...
2026. JÚNIUS 23.
[ 18:53 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó