Világ
Jens Stoltenberg: A NATO tartósan növelné koszovói haderejét
Betűméret:             

Koszovói haderejének tartós növelését mérlegeli a NATO - jelentette be Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára hétfőn Pristinában.

A NATO-főtitkár szerint a nyugat-balkáni haderő létszámának a növelése segítene a térségbeli feszültségek kezelésében. "Azt vizsgáljuk, hogy szükség van-e a haderő tartósabb növelésére annak érdekében, hogy ez (a koszovói helyzet) ne csússzon ki az irányítás alól, és ne hozzon létre újabb erőszakos konfliktust Koszovóban vagy a tágabb régióban" - magyarázta.

A NATO parancsnoksága alatt Koszovóban működő nemzetközi békefenntartó haderő, a KFOR létszámát októberben ezer fővel megnövelték. "A döntés a koszovói rendőrséget ért szeptember 24-i erőszakos támadás, illetve a térségben megnövekedett feszültségek miatt született. Ez észszerű lépés annak érdekében, hogy a KFOR biztosítsa a kellő erőt, képességet és rugalmasságot küldetésének teljesítése érdekében" - indokolta a lépést a KFOR.

Szeptember 24-én szerb nemzetiségű maszkos fegyveresek és koszovói rendőrök között alakult ki tűzpárbaj Észak-Koszovóban, amely egész nap tartott. Egy rendőr meghalt, egy megsebesült, négy támadót pedig lelőttek.

Koszovóban zavargások törtek ki május végén, amikor a helyi szerbek által bojkottált áprilisi helyhatósági választások után a többségében szerbek lakta észak-koszovói térségben az ott leadott albán szavazatok alapján, mindössze 3,5 százalékos részvételi arány mellett megválasztott albán polgármesterek el akarták foglalni hivatalukat. A helyi szerbek koszovói rendőrökre és a KFOR katonáira támadtak, akik közül 20 magyar katona sebesült meg, többen közülük súlyosan.

Jens Stoltenberg hétfőn Pristinában a szeptemberi támadás elkövetőinek felkutatását és felelősségre vonását sürgette. Mint mondta: fontos, hogy az elkövetők szembesüljenek a következményekkel, hogy a májusihoz és a szeptemberihez hasonló erőszakos cselekmények ne ismétlődhessenek meg.

A NATO főtitkára leszögezte, hogy az észak-atlanti szövetség támogatja a Szerbia és Koszovó közötti párbeszédet, a térség stabilitása és békéje ugyanis nem kerülhet veszélybe.

A KFOR az 1999-es jugoszláviai NATO-csapások lezárását követően jött létre az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244. számú határozata alapján. Az akkor mintegy 50 ezer fős kontingens feladata az volt, hogy biztosítsa a koszovói ENSZ-adminisztráció számára a biztonságos környezetet. 2008-ban Koszovó függetlenné vált Szerbiától, a KFOR azonban az azóta is fel-fellobbanó zavargások miatt a helyszínen maradt. Jelenleg 27 ország több mint 4500 katonája teljesít Koszovóban szolgálatot. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Az Európai Unió tagországaiban 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban a közúti balesetben elhunytak száma - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat kedden. A közlemény szerint 2023-ban a közúti balesetek 20.380 ember életét követelték a tagországokban, míg 2022-ben 20.652 ember vesztette életét az...
2025. ÁPRILIS 29.
[ 15:39 ]
Kijev nem reagált a Moszkva által a náci birodalom felett aratott győzelem 80. évfordulójára meghirdetett háromnapos tűzszünetre – közölte Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára kedden újságírókkal. A Kreml hétfőn közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök döntése alapján Oroszország tűzszünetet hirdet ki a...
2025. ÁPRILIS 29.
[ 13:10 ]
Az angol nyelvtudás ellenőrzéséről írt alá rendeletet Donald Trump amerikai elnök hétfőn az Egyesült Államokban a közúti szállítás területén dolgozó sofőrök esetében. Az elnök "alku tárgyát nem képező" biztonsági követelménynek nevezte a járművezetők angol nyelvben való jártasságát. Az elnöki...
2025. ÁPRILIS 29.
[ 8:30 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó