Vajdaság
Továbbképzés Magyarkanizsán: Pedagóguskórrá vált a kiégés 
Betűméret:             

A burnout (kiégési) szindróma felismerése, megelőzése és kezelése címmel tartott foglalkozást pedagógusok számára pénteken a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ. Az előadókkal, illetve Jerasz Anikóval, a Központ megbízott igazgatójával beszélgettünk a programról.

Jerasz Anikó elmondta, hogy a képzés a Vajdasági Pedagógiai Intézet által akkreditált program és 8 pontot ér.

- Huszonöt pedagógus van jelen, akik Magyarkanizsa község közoktatási intézményeinek valamelyikében dolgoznak. A téma nagyon aktuális, hiszen kulcsfontosságú, hogy a pedagógusok elkötelezettek legyenek munkájuk iránt, ugyanakkor annak is nagy súlya van, hogy odafigyeljenek saját testi és lelki egészségükre – mondta Jerasz Anikó.

Bús Szuzanna, a magyarkanizsai Gyöngyszemeink IEI pszichológusa az egyik előadó, aki kolléganőjével, Márta Otíliával együtt álmodta meg a képzést.

- Beszélni fogunk a kiégési szindróma tüneteiről, arról, hogy ez hogyan alakul ki, a prevenciós lehetőségekről, ami a legfontosabb. Manapság ez nagyon aktuális téma, tíz pedagógusból gyakorlatilag tízet is érinthet. Leggyakrabban a segítő foglalkozású emberek szenvednek tőle, gondolok itt az egészségügyben és az oktatásban dolgozókra. Ezért döntöttünk úgy, hogy feldolgozzuk a témát a megelőzésre fektetve a hangsúlyt. Az érintett pedagógusok azt érzik, hogy túlterheltek, erőtlenek, elvesztik céljaikat, a reménytelenséget érezhetik munkájukban. Egy felgyorsult világban élünk, ahol egyre feszültebbek vagyunk, a gyerekek ugyanakkor impulzívabbak. Romlik az együttműködés tanár és diák között, a szülők érdeklődése is megcsappan, közönyössé válnak a problémák iránt - összegezte Bús Szuzanna.

Márta Otília óvónő a képzés társszerzője.

- Én abban próbálok segíteni, hogy az óvónők hogyan tudnak túllépni a mindennapi stresszhelyzeteken. Ehhez a játékokat hívjuk segítségül. Szeretném, ha ma egy picit máshogyan éreznék magukat. Nemcsak a mindennapi rohanást éreznék, a gyereknevelés kihívását, hanem a csapatépítő játékok során kicsit kikapcsolódnának, de ezeket azután saját csoportjaikban fel is tudják használni.

A résztvevők a képzés során megtudhatják, hogyan ismerhetik fel önmagukon a kiégés jeleit, illetve, hogy hogyan lehet mindezt megelőzni, vagy ha már bekövetkezik, akkor mik a szövődményei és hogyan lehet kezelni.

Németh Ernő
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A zentai általános iskolában javában zajlanak a felújítási munkálatok, amiket kedden a kora délutáni órákban Ótott Róbert, a tartomány kormány alelnöke, tartományi oktatási titkár is meglátogatott Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács, a zentai önkormányzat képviselőinek és Gordán Kolos igazgató...
2024. OKTÓBER 1.
[ 19:47 ]
A forgalom akadályozása nélkül folytatódott a gazdák tiltakozása ma Szabadkán. A mezőgazdasági termelők akkor döntenek a tiltakozással kapcsolatos további lépésekről, amikor Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnöke visszatér a Biztonsági és Hírszerző Ügynökségen (BIA) folytatott...
2024. OKTÓBER 1.
[ 17:45 ]
Orom határában dolgoznak a munkagépek. Zúzott kővel szórnak le két földutat, majd úthengerrel tömörítik a talajt. A munkálatokat kedden délben megtekintette Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester, akit Koncz István, a Komunalac Közvállalat munkatársa tájékoztatott a beruházásról. Minden évben ebben az...
2024. OKTÓBER 1.
[ 14:39 ]
Beolvasás folyamatban