Vajdaság
Bácskai betelepülésükre emlékeztek a Duna menti svábok
Betűméret:             

A Duna menti svábok bácskai letelepedésének 250. évfordulója alkalmából Kerényen egész napos ünnepséget szerveztek. Az eseményt megelőzően a helyi közösség és a Szent Gellért Német Egyesület kezdeményezésére rendbe tették a helyi, évtizedek óta használaton kívüli német temetőt.

Saša Todorović polgármester munkatársaival a helyszínen járt, majd a Prostor kommunális közvállalatot megbízták a temető bejáratának és a sírhelyekhez vezető gyalogutaknak a rendbehozatalával, hogy az ünnepségre hazaérkező leszármazottak leróhassák kegyeletüket őseik sírhantjainál.

A falut már a török időkben említik az adóösszeírások, később számos névváltozáson esett át a település, ahová 1765-ben svábok települtek be, akik a magyarokkal együtt szorgos munkával takaros falut hoztak létre, a múlt század negyvenes éveinek elején kétszáznál több iparos műhely működött a faluban. A több mint 5000 lélekszámú településen a második világháborút követően internálótábort hoztak létre, a kiürített házakban pedig szerb telepeseket helyeztek el, összesen 999 családot 5400 családtaggal. Ekkor teljesen megváltozott Kerény lakossági összetétele. Ma zömmel szerbek lakják, a legutóbbi népszámláláskor mindössze öten vallották magukat németnek, és a magyarok létszáma sem éri el a három tucatot.

Figyelemre méltó, hogy a település egykori polgárainak leszármazottjai és újkori lakói baráti jobbot nyújtanak egymásnak, annak jegyében, hogy a mostani nemzedékek nem felejtenek ugyan, de nem is felelősek őseik tetteiért, sem sorsáért.

A megemlékezés keretében szentmisét mutattak be a kerényi templomban, majd múltját ismertető kiállítás nyílt, amit hagyományos étkek bemutatását is magában foglaló kulturális műsor követett a helyi civil szervezetek közreműködésével, végül pedig német nyelvű bábelőadásra került sor a kerényi iskolában Helmut Schmidtnek, a Kerényi Származású Németek Németországi Egyesülete elnökének köszönhetően.

Mintegy hetvenen érkeztek Németországból az eseményre, túlnyomórészt a falu egykori lakóinak leszármazottai, akik többnapos itt tartózkodásuk alatt egyebek között koszorúznak a sváb gyűjtőtáborokban elhunytak gádori és körtési emlékművénél, ellátogatnak Apatinba, Topolyára és Kelebiára is, e két utóbbi helyre azért, mert a kerényi templom harangjait és néhány szobrát a topolyai, míg orgonáját a kelebiai templomba menekítették át. Ittlétük alatt a házigazda szerepét a Szent Gellért Német Egyesület tölti be.

F. Cirkl Zsuzsa

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Ma Újvidéken tüntetnek az egyetemisták és különböző polgári csoportok. A megmozdulással a hat hónappal ezelőtti tragédiáról emlékeznek meg, amikor leszakadt a vasútállomás bejáratának előtetője. A tragédiában 16 ember életét vesztette, egy pedig súlyosan megsérült. A tüntetők 11:52-kor gyűltek össze a...
2025. MÁJUS 1.
[ 14:02 ]
A munka ünnepe alkalmából számos polgár gyűlt össze a Tarcal hegyen, hogy a természetben töltse el a napot. Sokan döntöttek úgy, hogy kihasználják a napos és meleg időt, és a lehető leghagyományosabb módon ünnepelnek – piknikkel és grillezéssel. Ahogy az minden évben hagyományosan lenni szokott, az újvidékiek...
2025. MÁJUS 1.
[ 11:21 ]
Lassan kibújik a szög a zsákból, és nyilvánvalóvá válik: annak ellenére, hogy vannak emberek, akiket a jóhiszeműség és a jóindulat vezérel, és vannak olyan polgárok, akik változást szeretnének – a tüntetőknek a nagy része mégiscsak politikailag motivált – mondta szerdán az Újvidéki Rádió PoliTér című...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 22:39 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó