A muzslyai Szervó Mihály Általános Iskolában találkoztak a közép- és délbánáti iskolaigazgatók, valamint a nagybecskereki leánykollégium és a muzslyai fiúkollégium képviselői, továbbá a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi - Nemzeti Közösségi Titkárságról Mackó Zsuzsanna, kisebbségi oktatással megbízott szakmunkatárs vett részt az összejövetelen.
A találkozón feltérképezték a magyar nyelven is oktató általános iskolákban az aktuális helyzetet, továbbá a végzős diákok továbbtanulási lehetőségeiről is értekeztek. Elhangzott, hogy Nagybecskereken az idén egy középiskolai tagozattal kevesebb nyílik magyar nyelven, minden jel szerint a Közgazdasági szakközépiskolában nincs szándékukban szakács szakot nyitni. A magyar anyanyelvű diákok a nagybecskereki Gimnáziumba, az Egészségügyi szakközépiskolába, a Nikola Tesla villamossági szakközépiskolában egy négy- és egy hároméves szakra pályázhatnak. Az összejövetelen arról is szó esett, hogy mindenképpen követelni fogják, hogy a Közgazdasági szakközépiskolában megnyíljon a szakácsképzés, mert a felmérések szerint már 12 érdeklődő diákról tudnak.
A kollégiumok vezetői is jelen voltak az összejövetelen, ahol Koncz Julianna nővér elmondta, hogy a következő iskolaévben mintegy 15 leányt tudnak majd felvenni a nagybecskereki leánykollégiumba, Kalapis Sztoján atya szerint akár 20 fiút is be tudnának fogadni az Emmausz fiúkollégiumba.
Az általános iskolák feltérképezését illetően a székelykevei iskoláról Salamon Géza igazgató elmondta, hogy szeptemberben 115 diákjuk volt, ma hárommal kevesebb, tehát 112 tanulója van jelenleg az iskolának A székelykevei végzősök száma 18, közülük ketten külföldön tanulnának, 9-en Nagybecskereken, egy-egy Szabadkán és Adán, a többiek pedig Kevevárán és Pancsován folytatnák tanulmányaikat.
Torontálvásárhelyen mintegy 160 diák tanul magyar nyelven, közülük 11-en végzik el az idén a nyolcadik osztályt, és 7-en anyanyelvükön szeretnének továbbtanulni - mondta Balogi András igazgató. Az elsősök számát illetően elégedettek lehetnek, hiszen a 24 óvodás közül 20-at magyar tagozatra kívánnak íratni a szülők.
A szerbittabéi helyzetképet Fülöp Jasmina igazgató-helyettes ecsetelte, aki elmondta, hogy az idén 8 diáktól búcsúznak, akik anyanyelven folytatnák tanulmányaikat, a következő iskolaévben pedig 10 kisdiákot köszönthetnek.
Biacsi József, a magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskolában 140 diák van, ebből 10 elsős, és őszre is 10-12 kisdiákra számítanak. A végzősök közül Nagybecskereken 6-an tanulnának, a többiek pedig Zenta, Szabadka, Csóka felé irányulnának, összesen a nyolcadikosok 15-en vannak. Tóbán összevont tagozatok működnek, a magyar osztályokban 18-an tanulnak.
A nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskolában a nyolcadikos diákok száma 7, míg a kihelyezett tagozaton, Szentmihályon 10 végzős diák van. A következő iskolaévben a nagybecskereki kisdiákok száma várhatóan 10 lesz, Szentmihályon pedig nyolc kisgyerek indul első osztályba.
Muzslyán összesen 36 kisdiákra számíthatnak ősztől, és nyilván mint az idei évben is csak két párhuzamos osztályt tudnak nyitni magyar nyelven.
Kónya-Kovács Otília



Nincs hozzászólás. Legyen az első!