Vajdaság
Bezdán: Népünnepély tizenkettedszer
Betűméret:             

Tizenkettedik alkalommal szervezték meg Bezdánban a csatornaparton a Hármas Találkozót. Ez az év során a legtömegesebb rendezvény a hármas határon fekvő településen, amelyre a hazai részvevők mellett a szomszédos Magyarországról és Horvátországból is érkeznek tánccsoportok, zenekarok, kézművesek.

A rendezvényt a helyi Pulzus civil szervezet álmodta meg és indította útjára, azonban az idén a teljes szervezést a helyi közösség bonyolította. Noha reggel szakadó esőre ébredt Bezdán és nem sok jóval kecsegtetett az időjárás, dél körül kisütött a nap és zavartalanul zajlottak az események.

A szervezők minden évben megkísérelik valamilyen újdonsággal gazdagítani a rendezvényt. Az idén gasztrosátort állítottak, ahol népviseletbe öltözött aktivisták kínálták a nemzetiségi étkeket. Mint azt Biljana Pudar ötletgazda elmondta, a Vikend civil szervezet célja az volt, hogy ily módon is bemutassák a vidék sokszínűségét, és nem utolsó sorban azt, hogy jól megférnek egymás mellett a különböző vidékekről és más-más időszakban idetelepültek, valamint az őslakosok, emellett minden vendég szívesen látott, amit a gazdagon terített asztal is bizonyít.

A magyar asztalon szembetűnt a szegényrétes nevű, s csöppet sem szegényesnek látszó, mazsolával gazdagon megtöltött kalács, amelynek receptjét Sipos Erzsébet árulta el: „Onnan ered a neve, hogy a szegény emberek mindig abból sütött, amije otthon volt, márpedig tojás, zsír, liszt és valami kis édesség, a maga aszalta mazsolaszőlő minden háznál akadt, és ehhez az édes, kelt tésztához más nem is kell. Nagyon széjjel kell húzni, ki kell nyújtani, hogy minél rétegesebb legyen, innen a rétes elnevezés."

A boszniaiaktól megtudtuk, hogy a burek mindig húsos, mégpedig marha-, esetleg birkahússal van töltve, minden más töltelékkel és eltérő módon tekert töltött tészta pite, még ha úgy is néz ki, mint a népszerű burek. A sokácok a tésztaételek sokféleségét demonstrálták, míg a bácsalmási svábok asztalán a házi kajszilekvárral töltött fánk dominált.

A színpadon zajló eseményeket a legkisebbek tánca nyitotta, nemcsak az óvodások, hanem a Kuckó-gyereksarok csoportfoglalkozásaira járók is ropták, majd következtek az iskolások és a műkedvelő felnőtt énekesek. A falu legifjabbjainak műsora után Mátyus Erzsébet, a helyi közösség tanácsának elnöke hivatalosan is megnyitotta a rendezvényt. Minthogy ez a nap a maga módján falunap is, ekkor dicsérő oklevéllel szokták jutalmazni az előző évben kimagasló eredményt felmutató fiatalokat. Az idén az év diákja címet kiérdemlő Aleksa Vojnović, a szegedi kézilabdaklubbal szerződött, jelenleg Dániában játszó Stevan Sunajko, a köztársasági magyar nyelv versenyt megnyerő Kiss Lenke és a sikert sikerre halmozó helyi Duna Kajak-klub képviselője vehette át az elismerést Mátyus Erzsébettől.

„Azt szeretnénk elérni, hogy e három ország bemutassa ezen a napon a népszokásait, népviseletét, táncait, ételkülönlegességeit is. Jó lehetőség ez az oldott hangulatban történő ismerkedésre, kapcsolatteremtésre" – nyilatkozta a helyi közösség tanácsának elnöke.

A környezetvédelem fontosságára az Ozon civil szervezet hívta fel ezúttal is a figyelmet. A Pudar Žarko vezette csoport minden évben valamilyen tematikus tartalmat ad kiállítási részlegének, ezúttal egy ügyesen megformált, távcsőbe meredő gólyával igyekeztek népszerűsíteni a madármegfigyelést. „Csodás térségben élünk. Összefüggő területet kell védenünk, amelybe beletartozik nálunk a Felső-Duna mente, magyar oldalon a Gemenc, Horvátországban pedig a Kopácsi rét. Minket nemcsak a Duna, hanem a folyót övező terület védelme is összeköt. A környezetvédelem része a madármegfigyelés is, amellyel követni tudjuk az állományt" – hallottuk egyebek közt Pudar Žarkotól.

A délután folyamán néptánccsoportok és zenekarok léptek színpadra, mégpedig Magyarországról Kölkedről, Hercegszántóról, Vaskútról, Bácsalmásról és Nagybaracskáról, Horvátországból Kiskőszegről és Pélmonostorról, továbbá a Vajdaságból Apatinból, Gádorról, Béregről, Szávaszentdemeterről és Zomborból a Ravangrad Városi Kultúregyesület, valamint a Vladimir Nazor Horvát Egyesület tánccsoportja.

Sipos Sándor, a kiskőszegiek vezetője a következőket mondta: „Számunka nagyon fontos, hogy e jószomszédi viszonyt ápoljuk. Településünk az idén ünnepli fönnállásának 700. évfordulóját. Mi sem volt természetesebb, hogy az ünnepségre meghívtuk a bezdániakat. Épp ilyen természetes az, hogy mi is elfogadjuk a meghívást, és örömmel jövünk át a Dunán. Női tánccsoportunk somogyi táncokkal készült a Hármas Találkozóra. Sokadszor vagyunk itt és mindig nagyon jó a hangulat."

A népes műfajokat este a kortárs könnyűzene kedvelőinek ízlését kielégítő koncertek követték.

F. Cirkl Zsuzsa

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Ma Újvidéken tüntetnek az egyetemisták és különböző polgári csoportok. A megmozdulással a hat hónappal ezelőtti tragédiáról emlékeznek meg, amikor leszakadt a vasútállomás bejáratának előtetője. A tragédiában 16 ember életét vesztette, egy pedig súlyosan megsérült. A tüntetők 11:52-kor gyűltek össze a...
2025. MÁJUS 1.
[ 14:02 ]
A munka ünnepe alkalmából számos polgár gyűlt össze a Tarcal hegyen, hogy a természetben töltse el a napot. Sokan döntöttek úgy, hogy kihasználják a napos és meleg időt, és a lehető leghagyományosabb módon ünnepelnek – piknikkel és grillezéssel. Ahogy az minden évben hagyományosan lenni szokott, az újvidékiek...
2025. MÁJUS 1.
[ 11:21 ]
Lassan kibújik a szög a zsákból, és nyilvánvalóvá válik: annak ellenére, hogy vannak emberek, akiket a jóhiszeműség és a jóindulat vezérel, és vannak olyan polgárok, akik változást szeretnének – a tüntetőknek a nagy része mégiscsak politikailag motivált – mondta szerdán az Újvidéki Rádió PoliTér című...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 22:39 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó