Világ
Holland államügyészség: Nem derült ki, hogyan jutott Slobodan Praljak volt boszniai horvát tábornok méreghez
Betűméret:             

A nyomozás nem derítette ki, hogyan és mikor jutott Slobodan Praljak volt boszniai horvát tábornok ciánkálihoz, amellyel öngyilkosságot követett el még tavaly novemberben, a tárgyalóteremben, miután a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) jogerősen háborús bűnökért elítélte - közölte pénteken a holland államügyészség tájékoztatása alapján a horvát sajtó.

Az ügyészség közleménye szerint a nyomozás során nem derült fény bűncselekményre.

Az NT korábban belső vizsgálatot rendelt el az ügyben, majd azt kérte a holland hatóságoktól, folytassanak ők is nyomozást.

A holland hatóságok megállapították, hogy Hollandiában nem számít bűncselekménynek ciánkáli birtoklása. A börtönben és a tárgyalóteremben felvett képfelvételek nem mutattak semmi gyanúsat, sem azt, hogy Praljak fiolát vitt be a tárgyalóterembe, sem azt, hogy valaki időközben odaadta neki.

A holland államügyészség által kihallgatott tanúk elmondása szerint Praljak egy ideje már tervezete az öngyilkosságot. Néhány dolgot már összecsomagolt, hogy Horvátországba küldje, és több embertől el is búcsúzott, a tanúk akkor ezt a fellebbezési időszakkal kötötték össze.

A búcsúlevelében családjának azt írta: rég eldöntötte, hogy öngyilkos lesz, amennyiben elmarasztaló ítélet születik ügyében.

A holland államügyészség állítása szerint nem kizárható, hogy Praljak régóta birtokolta a mérget, amelyet szárazanyagként is tárolhatott, és amelyből kis mennyiség is elég volt az öngyilkossághoz. "Ebben az összefüggésben nem csoda, hogy az anyag szállítása vagy tárolása észrevétlen maradt" - vonta le a következtetést az államügyészség.

A hágai Nemzetközi Törvényszék még tavaly decemberben közölte, hogy független szakértők vizsgálata szerint az eljárás alatt a testület részéről nem történt mulasztás, ezért nincs szükség a működési szabályzat módosítására.

Az NT hat, háborús bűncselekményekkel vádolt volt boszniai horvát vezető ügyében hozott jogerős elmarasztaló ítéletet tavaly novemberben. Súlyos börtönbüntetéseket szabtak ki rájuk a délszláv háború idején muszlimok ellen elkövetett etnikai tisztogatások miatt. Slobodan Praljakot 20 év szabadságvesztésre ítélték, aki ezt követően azt kiáltotta, hogy "nem vagyok háborús bűnös, elutasítom a vádakat", majd mérget ivott, és még a tárgyalóteremben meghalt.

Nika Pinter, Praljak ügyvédje az öngyilkosság utána a sajtónak úgy nyilatkozott: védence azért vetett véget életének, mert nem tudott együtt élni azzal, hogy háborús bűnösnek kiáltották ki.

A Nemzetközi Törvényszék decemberben fejezte be munkáját, megbízatásának lejárta után a fennmaradó ügyeket az ENSZ nemzetközi törvényszéki mechanizmusa (MICT) vette át. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szaúd-Arábia összesen 600 milliárd dollár amerikai befektetésre és beszerzésre vállalt kötelezettséget az Egyesült Államokban - közölte Donald Trump amerikai elnök közel-keleti látogatásának szaúdi állomásán kedden a Fehér Ház washingtoni közleménye szerint. A közlemény szerint a bejelentett gazdasági...
2025. MÁJUS 13.
[ 17:24 ]
Folytatja a felkészülést az orosz fél a csütörtökön Isztambulban esedékes ukrajnai rendezési tárgyalásokra - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságíróknak. Peszkov közölte, hogy "amint az elnök ezt szükségesnek tartja", a Kreml be fogja jelenteni, hogy ki képviseli majd Oroszországot az...
2025. MÁJUS 13.
[ 15:58 ]
Rendkívül szoros küzdelmet vetít előre a román elnökválasztás második fordulójára a legújabb, kedden közzétett felmérés a versenyben maradt két jelölt, George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és Nicușor Dan bukaresti független polgármester között. Az AtlasIntel közvéleménykutató május...
2025. MÁJUS 13.
[ 15:31 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó