A szerbiai újságírók május 3-át, a sajtószabadság világnapját romló szabadságfok mellett élik meg – derül ki a hazai és a nemzetközi szervezetek jelentéseiből.
A Media Freedom Rapid Response (MFRR) platform jelentése riasztónak minősíti az országban uralkodó médiaszabadság helyzetét, írja a 021.rs.
A jelentés szerint az elmúlt hónapokban az újságírók elleni nyomásgyakorlás és támadások olyan szintet értek el, amilyenre évtizedek óta nem volt példa, veszélyeztetve a független és tényfeltáró újságírást, és tovább mélyítve a hosszú ideje fennálló válságot.
A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) közlése szerint a jelentés megállapítja, hogy a fenyegetések fokozódtak az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlása miatti tüntetések után, a hatóságok kemény válaszreakciója pedig tovább súlyosbította a politikai feszültséget, amely az utcákra is átterjedt, és az újságírók elleni terepi támadásokban is megnyilvánult.
A beszámoló szerint az újságírókat fizikai támadások, halálos fenyegetések, magas rangú állami tisztviselők általi célkeresztbe állítás, megfigyelés és lejárató kampányok érték.
Noha Szerbia a sajtószabadság 2025-ös világindexén formálisan két helyet javított, és jelenleg a 180 ország közül a 96. helyen áll, Pavol Salai, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) EU- és Balkán-koordinátora szerint ez csupán illuzórikus előrelépés, mivel az összpontszám valójában csökkent. A 2023-as és 2024-es kormányellenes tüntetések idején a politikai légkör tovább polarizálódott, és az újságírók gyakran váltak a hatalmi elit tagjai és egyes országos tévécsatornák támadásainak célpontjává.
A jelentés szerint sem a politikusok, sem az állami intézmények – köztük az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testület (REM), amelynek tagjait főként a hatalom nevezi ki – nem mutattak hajlandóságot a helyzet javítására.
Az RSF szerint a hatalommal szemben kritikus hangot megfogalmazó újságírók számára korlátozottak az interjúlehetőségek és a közérdekű információkhoz történő hozzáférés.
A jelentés kitér arra is, hogy a női újságírók továbbra is a támadások célpontjai nemcsak munkájuk, hanem nemük miatt is, míg az országos televíziók és a kormánypárti bulvárlapok gyakran megsértik az etikai normákat a nőkkel és a nemzeti kisebbségekkel szembeni erőszakról szóló tudósításokban.
Az RSF megállapítása szerint az újságírók Szerbiában továbbra sem érzik magukat biztonságban.
„A médiaszabadság Szerbiában tovább romlik” – nyilatkozta Salai. Mint elmondta, az ország pontszáma 0,92 ponttal csökkent (53,55 pontra a lehetséges 100-ból), ami az elmúlt 23 év legrosszabb eredménye.
Ezért – tette hozzá – Szerbia két helyezéssel való előrelépése sokkal inkább más országok, köztük Koszovó visszaesésének köszönhető.
Szerbia jelenleg az EU–Balkán régió 40 országából az utolsó előtti helyen áll, közvetlenül Koszovó előtt.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!