14. rendes ülését tartotta meg pénteken délelőtt a Magyar Nemzeti Tanács. Az ülésen a képviselők 119 napirendi pontról döntöttek. Főként oktatási témák szerepeltek, de döntöttek oktatási, művelődési és tájékoztatási intézmények vezetőinek kinevezéséről is.
Az első napirendi pont a középiskolai ösztöndíj-támogatásról szóló határozat megvitatása, illetve elfogadásával volt. Fremond Árpád elnök elmondta, az MNT-nek az oktatási stratégiával összhangban egyik kiemelt célkitűzése a továbbtanulás, illetve a szülőföldön maradás ösztönzése, és ezzel összhangban kerül be a már meglévő támogatási rendszerbe az az egyszeri támogatás, amely a középiskolai tanulmányaikat magyarul megkezdő diákoknak jár 5000 dinár értékben.
A középiskolai ösztöndíj-támogatásra az MNT oldalán online lehet majd pályázni október 15-e és november 15-e között.
Hozzátette, a középiskolák megőrzésére és megtartására tett erőfeszítések mellett elengedhetetlen a kollégiumi rendszer erősítése is.
„Azon kell dolgoznunk, hogy a kollégiumi rendszert megerősítsük. Topolya példája szemlélteti, hogy mit jelent a kollégiumi rendszer megerősítése. Örülünk annak, hogy Zentán tovább tudjuk erősíteni kollégiumi rendszerünket, és van remény arra, hogy Szabadkán, illetve Magyarkanizsán, Adán és Óbecsén ugyanezt tegyük meg az elkövetkező időszakban. Nagy szükség van rá, látjuk, hogy mennyi gyermek nem jut be a kolégiumba, és látjuk azt is hogy mennyire nehéz az utaztatást is megoldani egyik önkormányzatból a másikba. Ezen fogunk dolgozni az elkövetkező időszakban” – jelentette ki Fremond Árpád.
Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja a napirendi ponthoz hozzászólva kifejtette:
„Amikor megvizsgáljuk a magyar nyelven végzett általános iskolások számát, és összehasonlítjuk a középiskolába íratkozók arányával, akkor azt láthatjuk, hogy a tanulók mintegy 14 százaléka nem jelenik meg a vajdasági magyar középiskolai oktatásban. Ami azt jelenti, hogy egy részük egyáltalán nem tanul tovább, vagy külföldön, illetve szerb nyelven folytatja tanulmányait. Ez a közösségünkre nézve mindenképp káros, és törekednünk kell arra, hogy azok a tanulók, akik magyarul fejezték be az általános iskolát, magyar középiskolába tanuljanak tovább a szülőföldjükön” - hangsúlyozta Varjú Potrebity Tatjana.
A szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény 2023-2024 évi munkajelentését és 2024-2025 évi munkatervét ugyancsak jóváhagyta az MNT.
A folytatásban a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház, a zentai Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ és a zentai Történelmi Levéltár 2025. évi munka- és pénzügyi terveit vitatták meg , illetve hagyták jóvá a tanácsnokok.
Az ülésen sorra jóváhagyták a Végrehajtó Bizottság döntéseit a kis létszámú magyar tannyelvű osztályok megnyitása kapcsán is.
A Magyar Szó megbízott főszerkesztőjének, valamint a Hét Nap Lapkiadó Kft. megbízott igazgatójának és a hetilap megbízott főszerkesztőjének a kinevezése ugyancsak napirenden szerepelt. A jelenlevők megszavazták, hogy a Magyar Szó megbízott főszerkesztője Varjú Márta, a Hét Nap megbízott igazgatója László Edit, a hetilap főszerkesztője pedig Barát Tóth Lívia legyen.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!