Szerbia
Munkára vár 2 300 orvos és 13 000 ápoló
Betűméret:             
A Nemzeti Foglalkoztatási Hivatal jelenleg 2 314 munka nélküli orvost és 13 000 egészségügyi technikust és főiskolát végzett ápolót tart számon, akik a több éves hiábavaló várakozás után minden lehetőséget megragadnak egy külföldi munkalehetőség megszerzése érdekében.
Másrészt, az egészségügyi minisztérium adatai szerint a szerb egészségügyben 450 orvosra és 1 000 ápolóra lenne szükség, viszont a fennálló költségvetési pénzhiány miatt az intézmények nem kaptak engedélyt új szakemberek foglalkoztatására, írja a Tanjug.
Az egészségügyi szakemberek leginkább Líbiát és Németországot veszik célba kivándorlásukkor, de a foglalkoztatási hivatal szerint nagy az érdeklődés azon nemrégiben aláírt megállapodás iránt is, amelynek értelmében 250 ápoló kaphat majd munkahelyet Németországban.
Slavica Đukić Dejanović egészségügyi miniszter szavai szerint a szerb intézmények panaszai érthetőek, hiszen a szabványok által előírtaknál kevesebb munkással kell fenntartaniuk a működést. Hozzátette, a szakemberek szervezett eltávozása Németországba és más államokba ugyan szomorú tény, de a szerb iskolákban megszerezhető megfelelő orvosi szakértelem nagykövetei lesznek. Elmondása szerint az oktatási miniszterrel folytatott tárgyalások hatására 2013-ban különösen nagy hangsúlyt fektetnek az egészségügyi egyetemekre és főiskolákra, illetve azon fáradoznak majd, hogy csak annyi orvost képezzenek, amennyire Szerbiának szüksége van.
Dejan Jovanović, a foglalkoztatási hivatal igazgatója elmondása szerint az általa vezetett intézmény közbenjárása nyomán tavaly 18 egészségügyi technikus kapott munkát Németországban.
- Ha az állam és a helyi társadalom nem tud munkát kínálni ezeknek az embereknek, akkor esélyt kell adni nekik a külföldi elhelyezkedésre. Különben is, ha egyszer az EU tagjává válunk, az egységes munkaerő-piac részesei leszünk, a munkaerő szabad mozgása pedig az egyik legjelentősebb európai érték – mondta Jovanović, hozzátéve, hogy figyelembe kell venni a nemzeti érdekeket, azaz foglalkoztatni kell az állam terhére iskoláztatott embereket, illetve nem kell felesleges munkaerőt termelni. Szerinte nem szabadna megengedni, hogy a jelenleg nyilvántartott 84 szakosodott orvos külföldre menjen.
A hivatal által nyilvántartott orvosok átlagosan 20 hónapot várnak egy-egy adódó munkahelyre, míg az egészségügyi technikusok, ápolók és nővérek előtt két és fél éves várakozási idő áll átlagosan.
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Huszonhat brit parlamenti képviselő sürgeti az Egyesült Királyság külpolitikájának jelentős megváltoztatását Szerbiával szemben, miután Aleksandar Vučić szerb elnök részt vett a május 9-i moszkvai katonai díszszemlén. „Ma levelet írtam a külügyminiszternek, amelyben jelentős változást kérek külpolitikánkban...
2025. MÁJUS 14.
[ 8:14 ]
Dragan Glamočić, Szerbia mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási minisztere hétfőn találkozott Magyar Józseffel, Magyarország belgrádi nagykövetével. A megbeszélésen hangsúlyozták, hogy a két ország tovább kívánja erősíteni szoros együttműködését a mezőgazdaság területén, különös tekintettel a vidéki...
2025. MÁJUS 13.
[ 18:45 ]
Kedden találkoztak az Európai Parlament képviselőivel azok a szerbiai diákok, akik 16 napon át futottak Belgrádból illetve Újvidékről Brüsszelbe. Személyesen adták át üzenetüket a szerbiai helyzetről és a hónapok óta tartó egyetemi blokádok céljairól. A találkozón öt különböző politikai frakció mintegy tucatnyi...
2025. MÁJUS 13.
[ 16:24 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó