Sokadik nyílt konzuli fogadónapját tartotta ma délelőtt Magyarkanizsán a szabadkai Magyar Főkonzulátus. A fogadónap alkalmával bemutatkozó látogatást tett az önkormányzatban Buhajla József, a főkonzulátus újonnan kinevezett vezető konzulja, aki megbeszéléseket folytatott dr. Bimbó Mihály polgármesterrel, Huzsvár Ervin polgármester-helyettessel és Fejsztámer Róberttel, a Gazdasági, fejlesztési és pénzügyi főosztály vezetőjével.
A szabadkai Magyar Főkonzulátus május 4-én kinevezett vezető konzulja elsősorban ismerkedni jött Magyarkanizsára, másodsorban pedig hogy lássa, hogyan zajlanak a terepi kihelyezett konzuli fogadónapok. Buhajla József a főkonzul közvetlen helyetteseként továbbra is szorgalmazza a kihelyezett konzuli fogadónapok rendszeres megtartását.
- Ez az ötödik külszolgálatom, de az első fogadónapi látogatásom. Amióta Szabadkán vagyok, igyekeztem a régióban mozogni, néhány településen már megfordultam, ma pedig eljöttem, hogy testközelből is lássam és tapasztaljam, hogyan működnek a kihelyezett konzuli fogadónapok. Meglátásom szerint, a kihelyezett ügyfélfogadások a tervezett ütemben zajlanak, a kollégák rendkívüli rutinnal intézik az ügyeket, a rendszer teljesen működőképes. Remélem, hogy a jövőben is tudjuk majd folytatni ezt a tendenciát – nyilatkozta Buhajla József vezető konzul.
A fogadónapon dr. Menyhárt Attila és munkatársai megközelítőleg 100 honosítási kérelmet vettek át a község polgáraitól. Mint mostanában már többször, ezúttal is akadtak olyanok, akik sehogy vagy alig beszélik a magyar nyelvet, ennek ellenére igényt tartanak a magyar állampolgárságra. - Három hónap alatt nem lehet megtanulni magyarul, még ha szerb internetes blogokon egyesek ezt is állítják – nyilatkozta dr. Menyhárt Attila konzul.
- Ezeknek én azt üzenem, hogy nem csak addig kell tudni magyarul, amíg be nem adják kérelmüket, mert a nyelvtudást az eskütételkor és útlevéligényléskor is ellenőrizzük. Annak, aki netán „tudott, de közben elfelejtett” magyarul, tisztában kell lennie azzal, hogy a magyar állampolgárságot 10 évig bármikor megvonhatják tőle, ha a nyelvismeret hiánya miatt felmerül a gyanú, hogy csalárd módon jutott hozzá. A nyelvtudás ellenőrzésére felkészítő szerb blogereknek is volna egy üzenetem, mégpedig az, hogy az ellenőrzéskor feltett kérdéseink sohasem ugyanazok, állandóan változnak, új kérdéseket találunk ki és teszünk fel a kérelmezőknek. Nem azért, mert ki szeretnénk szúrni bárkivel is, vagy rosszat szeretnénk tenni valakinek, hanem mert kíváncsiak vagyunk, vajon a konkrét illető beszéli-e, érti-e az elvárt középszinten a magyar nyelvet. Ismételten kihangsúlyoznám, nem elég érteni, beszélni is tudni kell magyarul! Gondoljanak csak bele! Valakit mondjuk baleset ér Magyarországon. Beviszik a kórházba, ahol nyelvtudás híján nem tud értekezni az orvossal. Mire tolmácsot kerítenek, az illető meghalhat. Ki fog ezért felelni? Magyarország? Azt hiszem egyértelmű: ha én szerb állampolgár akarok lenni, szerbül kell tudnom, ha angol, akkor angolul, ez mindenhol így működik. A magyar állampolgárnak magyarul kell tudnia! Mi nem kérjük a kérelmezőtől, hogy szavaljon el egy Petőfi-verset vagy sorolja el az Árpád-házi királyokat, de tudjon reagálni és válaszolni az egyszerű élethelyzetekből adódó kérdéseinkre. A magyar nyelv kellő szintű ismerete egyenlő a magyar állam, az az állam iránti tisztelettel, amelynek állampolgára kíván lenni a kérelmező. Nem véletlenül szoktuk emlegetni azt, hogy a megszerzett állampolgárság nem csak jogokkal, de kötelezettségekkel is jár – hangsúlyozta dr. Menyhárt Attila.
Egy érdekes eset kapcsán a konzul elmondta még, hogy 14 év alatti gyerekek esetében a konzul hatáskörébe tartozik, hogy eldöntse, vizsgálja vagy sem a gyermek magyar nyelvtudását. Általában vizsgálják, mert a gyermek egyszer felnőtté válik, önállóan kell ügyeket intéznie, személyi dokumentumokat és útlevelet kérelmeznie, ami csak magyarul történhet. Magyarországon is, de a szabadkai főkonzulátuson vagy a belgrádi magyar nagykövetségen is.
A nyílt konzuli fogadónapok magyarkanizsai koordinátorától úgy értesültünk, hogy a közelgő nyári időszakra való tekintettel a Tisza-parti városkában legközelebb két hónap múlva, valamikor július második felében tartanak újabb konzuli fogadónapot.
Bödő Sándor




Nincs hozzászólás. Legyen az első!