Sajnos nem születünk az orrfújás tudományával. Ez nem reflex tevékenység, mint például a köhögés, bizony meg kell tanulni. S akinek nem sikerül a helyes módszert elsajátítani, bizony nagy árat fizethet érte.
A kisgyermekes szülők egyik ádáz ellensége a taknyos orr. Hogyan lehetséges kiporszívózni főleg csecsemők esetében a csöpp nyílásokat, hogy közben a csemete ne ijedjen halálra? Később pedig a:”Fújjad! Jobban! Erősebben!” vezényszavakat hajtogatva, és papír zsebkendőt tartva az orrocska elé reménykedünk, hogy ez utóbbi nem marad szárazon.
A hideg évszakkal együtt beköszönt a náthaszezon is. Ősszel, télen az átlagember legalább egy megfázást összeszed, akinek gyengébb az immunrendszere, a kollektívába járó gyerekek, vagy az idősek akár többet is. Ilyenkor a láz, köhögés mellett az orrpanaszok is megjelennek: bedugul, közben vizesen csepeg, ami csak arra jó, hogy kicsípje az orrunk alját. Aztán jól besűrűsödik, és alig lehet kitrombitálni. Itt jönne a képbe a helyes orrfújás, amit jó lenne még kora gyermekkorban elsajátítani, hogy később ne vezessen olyan szövődményekhez, mint pl. a középfülgyulladás.
Mi köze az orrnak a fülhöz? Sokan gondolhatják ezt első hallásra furcsának, de bizony egy gyakran taknyos, eldugult orr vezethet fülproblémához! Egy kis anatómia következik. Úgy, ahogy a szájüregünk mögött ott van a torkunk, az orrüreg mögött is van egy orrgarat nevű padlás. Ebből jobb és bal irányba vezet egy-egy fülkürt nevű pici csatorna a középfülbe. Ez az a kis szelep, amely segít a nyomásváltozás hatására bedugult fület kidugítani amikor nyelünk egyet, vagy ásítunk. Ez megnyitja a fülkürt torok felőli bejáratát, így a nyomás kiegyenlítődik a a középfülben és a torokban.
Megfázáskor az orr és a torok nyálkahártyájának megduzzadása miatt a fülkürt nyílása elzáródhat, vagy épp a felgyülemlett váladék zárja azt el. Ez a középfülben egy idő után nyomáscsökkenéshez vezet, ami miatt folyadék gyűlik fel a dobüregben. Ha a folyamat tartóssá válik (a túl gyakori megfázások, vagy allergia miatt) a folyadék károsíthatja az érzékeny kis részecskéit a dobüregnek. A krónikus középfül-gyulladás halláskárosodáshoz vezethet. De szövődményként arcüreggyulladás is jelentkezhet.
Most már érthető, miért olyan fontos, hogy a csecsemők orrát mindig kitisztítsuk, a kicsiket pedig, amint lehet, megtanítsuk helyesen orrot fújni. A gyermek érettségétől függ, hogy két évesen, vagy négy évesen tanulja meg, lényeg a türelem irántuk s az orron át levegőt kifújós gyakorlatok játszása. Egyszerre csak az egyik orrlyukon át szabad orrot fújni. Ezzel megakadályozható, hogy a váladék az orr melléküregben vagy a fülkürtbe jusson; mert, ha befogjuk mindkét orrlyukat, a negatív nyomás hatására az orrváladék nem kifelé fog jönni, hanem épp visszafelé, a melléküregek felé. Ha a váladék túl sűrű, sós vizes spray segítségével azt lazítsuk fel. Megéri odafigyelni. Ha rutinná válik a helyes orrfújás, nagyobb eséllyel előzzük meg a kellemetlen szövődmények kialakulását.
Dr. Popov Farkas Beáta

Nincs hozzászólás. Legyen az első!