Gaia - ökológiai rovat
Környezettudatos gondolkodás és magatartás
Egyre rosszabb a klímahelyzet Európában
Betűméret:             

Európában idén először tapasztalhattuk meg a klímaváltozás által okozott forróságot. A tudósok egyre nagyobb veszélyként említik a hőhullámokat, míg az uniós döntéshozók látszólag nem koncentrálják a figyelmüket annyira a problémára, írja a HVG360 cikkét szemlézve a rtl.hu.

A 2024–2029-es uniós stratégiai menetrend tervezetében kevés figyelem jutott a környezet- és klímavédelemnek, inkább üzleti és versenyképességi szempontok domináltak – emelik ki.

Az ezzel kapcsolatos kritikákra reagálva zöldszervezetek megpróbáltak nyomást gyakorolni a döntéshozókra, és bár ennek következtében a véglegesített dokumentum kissé zöldebb lett, de a szakember szerint még mindig nem fektetnek elég nagy hangsúlyt a klímaváltozás és biodiverzitás kérdéseire.

A tudományos közösség egyre gyakrabban említi, hogy a hőséghullámok komoly egészségügyi kockázatot jelentenek Európában. Friss adatok szerint az extrém hőség miatti halálesetek száma jelentősen nőtt az utóbbi években. A nők körében különösen érzékelhető ez a tendencia. A problémát tovább súlyosbítja, hogy az idősebb lakosok gyakran egyedül élnek és kevésbé képesek a hőség kezelésére.

Annak ellenére, hogy Európa az egyik leggyorsabban melegedő kontinens, az EU jelenlegi prioritásai között a klímaváltozás kezelése nem kap kiemelt szerepet, ami komoly ellentétben áll a korábbi, klímasemleges és zöld unió létrehozását célzó célokkal.

Július 25-ig várja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a voksokat az év madarára, a lakosság a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat. Az MME 1979-óta választja meg az év madarát, ami 2011 óta rendszerint közönségszavazással történik. 2026-ra három, bokorban fészkelő...
2025. JÚLIUS 8.
[ 11:40 ]
Halálos hőséghullám söpör végig Európán: két ember halt meg Olaszországban, míg Törökországban ötvenezer embert kellett evakuálni erdőtüzek miatt. Franciaországban először öt év után adtak ki vörös riasztást, Spanyolországban és Portugáliában pedig történelmi rekordokat döntöttek a hőmérők, írja az...
2025. JÚLIUS 1.
[ 14:50 ]
Hőhullámmal küzd Európa jelentős része. A dél-spanyolországi El Granado városában, a Portugáliával közös határon vasárnap júniusi melegrekordot mértek 46 Celsius-fokkal a spanyol Aemet meteorológiai szolgálat jelentése szerint. Az eddigi júniusi csúcshőmérsékletet, 45,2 Celsius-fokot Sevillában mérték 1965-ben....
2025. JÚNIUS 29.
[ 22:29 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó