Gaia - ökológiai rovat
Környezettudatos gondolkodás és magatartás
Koppenhága nem bünteti, inkább megjutalmazza a turistákat
Betűméret:             

Meglepő lehet, de minden turistát tárt karokkal fogadnak a fővárosban. Sőt, a "jó turisták" jutalmat is kapnak.

Amíg Barcelona utcáin tüntetnek a helyiek a túlzott turizmus ellen, Koppenhága fordítva közelíti meg ezt a kérdést: ingyen kávéval, belépővel vagy biciklibérléssel jutalmazza azokat, akik nem csak nézelődni érkeznek, hanem aktívan segítik is a város működését – számolt be róla az InfoStart.

A CopenPay programmal a dánok bebizonyították: pozitív ösztönzéssel sokkal jobb eredményt érnek el, mint büntetésekkel. Érdemes ellesni tőlük néhány trükköt, ugyanis az utazási szokásokat is teljesen átformálhatja az, ahogyan az északi országban nem elriasztani akarják a látogatókat sokkal inkább megpróbálják bevonni őket a város mindennapi életébe.

A probléma ismerős sok európai városban: a turisták tömegei túlterhelik az egyes helyeket, a szemét halmokban áll, és a közlekedés káoszba fullad bizonyos látványosságok környékén.

Koppenhágában viszont 2024-ben elindították a CopenPay-t, ami ma már nem csak tesztüzemmódban működik: a kisebb jó cselekedetekért jutalmat kapnak a turisták. A „jó cselekedetek” listája meglepően hétköznapi. Aki például részt vesz a csatornák menti szemétszedésben, kerékpárral érkezik egy múzeumba, tömegközlekedéssel utazik a városon belül, vagy növényi alapú ételt választ egy étteremben, máris jogosult lehet a jutalomra. Ezek a jutalmak korántsem jelképesek. A rendszerben részt vevő kávézók és éttermek ingyen kávét, fagylaltot, ebédet, vegetáriánus fogásokat, vagy akár egy pohár bort is kínálnak.

A koppenhágai árak finoman szólva nem szerények, tehát ezek a jutalmak értékesek. Más partnereknél múzeumi belépők, vezetett városi séták, művészeti workshopok, kajak- és kerékpárbérlés, sőt jógaórák is elérhetők.

A kedvezmények megszerzéséhez gyakran elég egy közlekedési jegy felmutatása, vagy egy fotó, amely igazolja, hogy a turista valóban részt vett például egy önkéntes akcióban vagy városi parkban végzett munkában.

Extrém hőség sújtja Nyugat- és Közép-Európa több országát: Franciaországban, Spanyolországban és más államokban vörös figyelmeztetést adtak ki, miközben a meteorológusok szerint a hőhullám a következő napokban tovább erősödhet. Egyes térségekben 40 fok fölötti hőmérsékletekre számítanak – írja az Euronews...
2026. JÚNIUS 23.
[ 10:56 ]
Több mint fél év után hazatért Szerbiába Feliks, a fiatal parlagi sas, amelyet 2025 októberének közepén engedtek szabadon Topolya közelében, majd őszi vonulása során illegális vadmadár-kereskedők fogtak be a Közel-Keleten – írja a 021.rs. Felikset a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület szakemberei követték...
2026. JÚNIUS 23.
[ 8:03 ]
Európa napjainkban a világ leggyorsabban melegedő kontinense. Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a rendkívüli hőhullámok, amelyek nemcsak rekordokat döntenek, hanem emberéleteket is követelnek. A szakértők szerint a kontinens átlaghőmérséklete az iparosodás előtti időszakhoz képest már 2,5 Celsius-fokkal...
2026. JÚNIUS 20.
[ 14:05 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó