Világ
Kovačević: A boszniai szerbek sem szeretnék az ország szétesését
Betűméret:             

A boszniai szerbek sem szeretnének sem összetűzéseket, sem Bosznia-Hercegovina szétesését, csupán a daytoni megállapodás és a boszniai alkotmány betartását - jelentette ki az X-en Radovan Kovačević boszniai szerb politikus kedden arra reagálva, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter közölte: Washington a daytoni békemegállapodás tiszteletben tartása mellett áll ki.

Kovačević biztatónak nevezte azt a tényt, hogy az amerikai külügyminiszter tisztában van az ország belső megosztottságával, és azzal is, hogy ezek leküzdése és a fennálló válságból történő kilábalás csak az ország vezetői közötti konstruktív és felelős párbeszéd révén valósulhat meg, írja az MTI.

"Arra is számítunk, hogy az Egyesült Államok egy talpraesett diplomatát és a Trump-kormányzat hiteles képviselőjét küldi Bosznia-Hercegovinába, aki készen áll a helyzet racionális értékelésére, és meghallgatja minden oldal érveit" - írta a politikus, aki a Milorad Dodik boszniai szerb elnök vezette Független Szociáldemokraták Szövetsége parlamenti küldötte.

Dodik az utóbbi napokban többször is belső párbeszédet szorgalmazott bosnyák politikai vezetőkkel Bosznia-Hercegovina működésével, illetve a szövetségi intézmények hatásköreivel kapcsolatban, de a bosnyák politikusok ezt mindeddig elutasították.

A boszniai háborút lezáró, 1995-ös daytoni békemegállapodás határozza meg Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos berendezkedését. Ennek értelmében az ország két részből áll, a boszniai Szerb Köztársaságból és a Bosznia-hercegovinai Föderációból. Létrehozták a nemzetközi közösség főképviselőjének intézményét, a megbízottnak joga van törvényeket hozni, illetve felfüggeszteni.

Milorad Dodik mint elnök három évtizede beszél arról, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és szerinte Bosznia államként működésképtelen. A boszniai szerb parlament az utóbbi években megszavazta az entitás saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a kilépést a szövetségi intézményrendszerből, illetve saját választási törvényt fogadott el, ami országos szinten súlyos belpolitikai feszültségekhez vezetett.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szakadékba zuhant egy busz Srí Lanka középső részén, a balesetben legalább 21 ember maghalt és 24-en megsérültek – közölte vasárnap a dél-ázsiai ország kormánya. A közlekedésiminiszter-helyettes beszámolója szerint az 50 férőhelyes buszon 70 ember utazhatott, és a sofőr éjszaka elveszítette uralmát a jármű...
2025. MÁJUS 11.
[ 12:52 ]
Miután Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy a két ország Isztambulban tárgyaljon egymással, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pozitív jelnek nevezte, hogy Oroszország végre elkezdte fontolóra venni a háború befejezését, ugyanakkor közölte, hogy az első lépés ennek irányába a tűzszünet holnapi megkezdése...
2025. MÁJUS 11.
[ 10:58 ]
Kína támogatja a Pakisztán és India közötti mielőbbi tűzszünetet, és az ügyben továbbra is kész konstruktív közvetítői szerepet vállalni – közölte a kínai külügyminiszter vasárnap. A pekingi külügyminisztérium vasárnap reggel hivatalos honlapján közzétett nyilatkozata szerint Vang Ji kínai külügyminiszter...
2025. MÁJUS 11.
[ 10:17 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó