Világ
Trump megkéri Elon Muskot, hogy vesse be a Starlinket Iránban a tüntetők segítségére
Betűméret:             

Az USA vizsgálja a Starlink műholdas internet-szolgáltatás Iránba juttatását az országban tartó széleskörű internet-leállás közepette.

Az ötlet technológiai, logisztikai és pénzügyi kérdései még tisztázatlanok. Az elnök egyelőre csak azt jelentette be, hogy egyeztetésre készül a SpaceX tulajdonosával arról, hogyan lehetne helyreállítani az internetet Iránban a Starlink rendszer segítségével, amely mikroműholdakon keresztül biztosít közvetlen hozzáférést a felhasználóknak.

Starlink több ezer kis műholdat mozgat alacsony Föld körüli pályán, amelyek közvetlen rádiójelet bocsátanak ki a földi terminálok felé. A felhasználók egy kis parabolantennát telepítenek, így szélessávú internetet kapnak ott is, ahol nincs hagyományos földi hálózat, illetve ahol az megszakadt vagy leállították.

A rendszer elvileg lehetővé teszi, hogy az Iránban élők a hivatalos hálózatot megkerülve közvetlenül csatlakozzanak a globális internethez, feltéve, hogy rendelkeznek terminállal, és a jelet nem zavarja a kormány, írja az Euronews.

A teheráni kormány törvényben tiltja a Starlink-terminálok behozatalát és használatát, és a jövőben akár szigorú büntetéseket - sőt egyes javaslatok szerint akár halálbüntetést - is kilátásba helyezett az engedély nélküli működtetéséért.

Ezért a berendezések zöme a feketepiacon, csempész útvonalakon keresztül érkezik be Iránba. A becslések szerint mintegy húszezres nagyságrendben működnek eszközök az országban, főleg újságírók, aktivisták és technológia-rajongók körében.

A jelenleg létező mennyiség semmiképp nem lehet elegendő az eszközök mozgósító-szervező funkcióira, és az elszigetelt lázadó csoportok közti kapcsolattartásra.

A terminál egység ára több száz dollártól indul, és a szolgáltatás havi díja szintén fekete útvonalakon kerül ki az országból, például rejtett számlákon, aminek külön felára van, és növeli a kockázatokat. Sok felhasználó VPN és kriptovaluta tranzakciókat is igénybe vesz a szolgáltatás megtartásához, így összességében a birtoklás és a működtetés extrém veszélyességű.

A Starlink nem csupán technológiai szolgáltatás: Iránban társadalmi-politikai eszközzé vált. A jelenlegi internet-leállás a legsúlyosabb Irán történetében, és az információáramlás megszakítása gyors gazdasági és társadalmi költségeket generál. A fő szempont viszont a lázadás szervezettségének biztosítása, ezért az esetleges Trump-Musk egyeztetés új nyomásgyakorló csatornát nyithat, amelyben a technológia mint politikai eszköz jelenik meg.

Ha Musk kész és képes segíteni Trumpnak a kényes és robbanásveszélyes iráni válságkezelésben, az nyilvánvalóan politikai pozíciónak újbóli megerősödésével járhat.

A két, egymást követő, 7,5-ös és 7,2-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma elérte a 235-öt Venezuelában, a sérülteké pedig meghaladja a 4300-at. Carlos Alvarado egészségügyi miniszter közlése szerint a legtöbben könnyebb sérüléseket szenvedtek, ugyanakkor számos súlyos állapotú beteget is...
2026. JÚNIUS 26.
[ 10:47 ]
A Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök azt követően, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárdának tulajdonított dróntámadás ért egy szingapúri zászló alatt közlekedő kereskedelmi hajót az ománi partok közelében. Az elnök egy, a Fehér Házban washingtoni idő szerint...
2026. JÚNIUS 26.
[ 9:18 ]
A Szent Péter-bazilikában bemutatott misével kezdődik péntek reggel a bíborosok tanácskozását fedő konzisztórium, amelyet XIV. Leó pápa idén második alkalommal hívott össze. Leó pápa reggel fél nyolckor mutatja be a konzisztórium nyitómiséjét, majd a VI. Pálról elnevezett teremben beszédet intéz a Vatikánba...
2026. JÚNIUS 26.
[ 7:59 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó