Világ
Tusk: Lengyelország meg fog próbálni atomfegyvert szerezni
Betűméret:             

Donald Tusk lengyel miniszterelnök bejelentette, hogy országa a jövőben kísérletet tesz saját nukleáris fegyverek szerzésére.

„Lengyelország nagyon komolyan veszi a nukleáris biztonságot” – jelentette ki a miniszterelnök kedden, a heti kormányülést megelőzően a Bloomberg szerint, hozzátéve: „Ahogy önálló képességeink növekednek, arra fogunk törekedni, hogy Lengyelországot felkészítsük a jövőbeni, e téren lehető legönállóbb fellépésekre.”

A miniszterelnök hangsúlyozta: Varsó nem lesz „passzív” a nukleáris energia terén sem, mivel atomerőművekbe is be fognak fektetni.

A lengyel kormányfő előzőleg, még hétfőn arról is beszélt, hogy Lengyelország tárgyalásokat folytat Franciaországgal, miután Emmanuel Macron elnök felajánlotta, hogy ideiglenesen nukleáris fegyverekkel felszerelt harci repülőgépeket telepít a szövetséges országokba.

A lengyel miniszterelnök elmondta, hogy más európai szövetségesekkel is kapcsolatba lépett, többek között Svédországgal és Dániával, amelyek érdeklődést mutattak a projekt iránt. A következő tárgyalási forduló várhatóan március 10-én, a párizsi atomenergia-csúcstalálkozón lesz – mondta Tusk.

Mint a Bloomberg megjegyezte: a lengyel miniszterelnök és Karol Nawrocki elnök véleménye most – ritka módon – egyezik ebben a kérdésben. Februárban Nawrocki is kijelentette, hogy „nagy támogatója Lengyelország csatlakozásának az atomenergia-projekthez”, és az atomfegyverekről is beszélt.

Amiben eltér a véleményük egymástól, az a szövetségesek kiválasztása: Nawrocki a Donald Trump által vezetett Egyesült Államokkal való szoros együttműködést részesíti előnyben, míg Tusk az európai hatalmak felé nyitna inkább.

Lengyelország korábban, még az 1960-as években, a szovjet blokk tagjaként elkötelezte magát amellett, hogy nem törekszik atomfegyverek beszerzésére.

Tavaly azonban ez változni kezdett, amikor egy olyan szerződést írtak alá Franciaországgal, amely megnyitotta az utat ahhoz, hogy Lengyelországra is kiterjesszék a francia nukleáris ernyőt. De az előző lengyel elnök, Andrzej Duda már 2024-ben is beszélt arról, hogy hajlandóak lennének atomfegyvert fogadni az országban.

Vörös riasztást adtak ki a hétvégére Szlovénia több térségére, Horvátországban pedig vasárnapra már Zágráb, Karlovac, Knin, Rijeka, Split és Dubrovnik térségében is a legmagasabb fokú figyelmeztetés lesz érvényben a fokozódó hőség miatt. A következő napokban helyenként 39 Celsius-fokig emelkedhet a...
2026. JÚNIUS 26.
[ 20:26 ]
A két, egymást követő, 7,5-ös és 7,2-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma elérte a 235-öt Venezuelában, a sérülteké pedig meghaladja a 4300-at. Carlos Alvarado egészségügyi miniszter közlése szerint a legtöbben könnyebb sérüléseket szenvedtek, ugyanakkor számos súlyos állapotú beteget is...
2026. JÚNIUS 26.
[ 10:47 ]
A Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök azt követően, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárdának tulajdonított dróntámadás ért egy szingapúri zászló alatt közlekedő kereskedelmi hajót az ománi partok közelében. Az elnök egy, a Fehér Házban washingtoni idő szerint...
2026. JÚNIUS 26.
[ 9:18 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó