Világ
Ukrán olajblokád: Brüsszel elhalasztotta az orosz energia betiltásának határidejét
Betűméret:             

Az EU elhalasztja az orosz olaj behozatalának betiltására irányuló javaslatot az iráni háború által okozott energiaár-emelkedés és a Barátság kőolajvezeték körüli vita miatt – írta az Euronews.

Az Európai Bizottság elhalasztotta a nagy várakozással kísért javaslat előterjesztését, amely az orosz olaj behozatalának végleges betiltásáról szól – közölte a portál, amely szerint a lépés mögött a közel-keleti háború által okozott energiasokk, valamint a Barátság vezeték körüli patthelyzet áll.

Emlékezetes, hogy a REPowerEU terv részét képező jogszabályt eredetileg április 15-én – vagyis a magyar választás után három nappal – tervezték nyilvánosságra hozni a Reuters hírügynökség korábbi értesülése szerint.

Ezt, a dátumot azonban most eltávolították a naptárból. „Nincs új dátum, amit megadhatnék” – mondta kedd reggel Anna-Kaisa Itkonen, a bizottság energiaügyi szóvivője, hozzátéve: „Amit biztosan mondhatok, az az, hogy továbbra is elkötelezettek vagyunk e javaslat kidolgozása mellett.” A bizottság ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az időzítés változása nem jelenti a politika megváltozását.

„A javaslat be lesz nyújtva” – közölte Itkonen.

A szóvivő Ursula von der Leyen bizottsági elnök szavait idézve figyelmeztetett arra, hogy az ukrajnai háború befejezése után az orosz fosszilis tüzelőanyagokhoz való visszatérés „stratégiai baklövés” lenne.

A Hormuzi-szoros lezárása felforgatta az energiapiacokat: az átjárón eddig a globális olaj- és LNG-forgalom ötödét bonyolították le naponta, most viszont ezek a szállítmányok már hetek óta vesztegelnek az iráni háború miatt.

Emlékezetes az is, hogy az EU korábban betiltotta az orosz olajat, de Magyarország és Szlovákia határozatlan idejű mentességet kapott az intézkedés alól. A REPowerEU keretében az Unió már betiltotta az orosz gáz behozatalát is: a cseppfolyósított földgáz (LNG) esetében 2026 végéig, a vezetéken keresztül szállított gáz esetében pedig 2027 őszéig. Magyarország és Szlovákia már jogi lépéseket tett ez ellen, és hasonló lépéséket helyeztek kilátásba akkor, ha az olajra vonatkozóan is hasonló tiltás lép érvénybe.

Ugyanakkor az európai országok közt sincs teljes egység az orosz energiahordozók elleni fellépésben. Bart de Wever belga miniszterelnök a hónap közepén egyenesen azt mondta, hogy „normalizálni kell a kapcsolatokat Oroszországgal, és vissza kell szerezni a hozzáférést az olcsó energiához. Ez a józan ész kérdése”. Mindeközben arról is beszélt, hogy sok európai vezető is hasonlóan gondolkodik, csak nem merik hangosan kimondani ezt.

Vörös riasztást adtak ki a hétvégére Szlovénia több térségére, Horvátországban pedig vasárnapra már Zágráb, Karlovac, Knin, Rijeka, Split és Dubrovnik térségében is a legmagasabb fokú figyelmeztetés lesz érvényben a fokozódó hőség miatt. A következő napokban helyenként 39 Celsius-fokig emelkedhet a...
2026. JÚNIUS 26.
[ 20:26 ]
A két, egymást követő, 7,5-ös és 7,2-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma elérte a 235-öt Venezuelában, a sérülteké pedig meghaladja a 4300-at. Carlos Alvarado egészségügyi miniszter közlése szerint a legtöbben könnyebb sérüléseket szenvedtek, ugyanakkor számos súlyos állapotú beteget is...
2026. JÚNIUS 26.
[ 10:47 ]
A Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök azt követően, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárdának tulajdonított dróntámadás ért egy szingapúri zászló alatt közlekedő kereskedelmi hajót az ománi partok közelében. Az elnök egy, a Fehér Házban washingtoni idő szerint...
2026. JÚNIUS 26.
[ 9:18 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó