Hunyadi Mátyás és a Corvinák címmel Magyarkanizsára is eljutott a reneszánsz uralkodót bemutató kiállítás. Az uralkodó élettereit és a Bibliotheca Corvinianát bemutató kiállítás a magyarkanizsai Dobó Tihamér képtárban tekinthető meg. A kiállítás az uralkodó építészeti törekvéseit és a Bibliotheca Corvinianát mutatja be pannókon.
A kiállítás két nagy tematikai egységet követve mutatja be a reneszánsz uralkodót. Az első részben az építészeti törekvései láthatók, ahol megismerhetjük Hunyadi Mátyás örökségét pannókon keresztül a születésétől a haláláig. A pannók azokat az épületeket villantják fel Brassótól Pozsonyig, amelyekben Mátyás király élt, gyakran meglátogatott, kifejezetten kedvelt, vagy sohasem járt ugyan a falai között, de köze volt az építéséhez, vagy az építők tiszteletből elhelyezték rajta a címerét. A tárlat záró kép- és szöveganyaga a Hunyadi család temetkezési helyszíneit ismerteti. A kiállítást Kávai Szabolcs, történész nyitotta meg, és történelmi szempontból mutatta be ezt az örökséget.
- A kiállítás főleg az uralkodó művelődéstörténeti hátterével foglalkozik, tehát Mátyással, a reneszánsz királlyal. Mátyásról elmondható, hogy valóban a reneszánsznak egy közép-európai szigetét, annak erős bástyáját hozta létre, így alapozta meg, mint mecénás Magyarországot, nem sajnálva a pénzt, és nem csak a zsoldos seregére, hanem az építkezésekre is áldozott, a Corvinákról nem is beszélve, hiszen a pápa után, illetve Róma után Magyarországon Mátyásnak volt a legnagyobb könyvtára Európában.
A kiállítás második felében az egykori Európa legismertebb és legnagyobb könyvtárának, a Bibliotheca Corviniana kódexeinek részleteit szemlélhetik meg az érdeklődők.
A Bibliotheca Corviniana közismerten Európa legnagyobb és legjelentősebb könyvtára volt. Becslések szerint Mátyás király könyvtárának 2000‒2500 kötete lehetett, amely – tekintettel arra, hogy egyetlen kódexbe több művet másoltak – 4500 művet ölelhetett fel az irodalom és a tudomány minden ágából.
- Az Alpoktól északra, Európa egyik legnagyobb könyvtára volt a Bibliotheca Corviniana Mátyás király idejében. A benne található kódexekből szemelvényeket láthat itt most a közönség, amely tulajdonképpen azért érdekes, mert ezeket, a kódexeket csak bizonyos kiváltságosok tudják kézbe fogni, mivel ezek védettek. Ezért is olyan érdekes, hogy most itt betekintést nyerhetünk ezekbe a kincsekbe – mesélte Sagmeister Laura, a Dobó Tihamér képtár vezetője.
A kiállítás az Amaryllis Társaság megbízásából készült, összeállítása Lupescu Radu történész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem docense nevéhez fűződik.
A tárlat a Mátyás király Emlékév kapcsán került megrendezésre, és január közepéig tekinthetik meg az érdeklődők.
Bartok Zsófia



Nincs hozzászólás. Legyen az első!