Nemeskürty Istvánt a nemzet önképe, öntudata érdekelte, a nemzettudat válságaira keresett gyógyírt, a nemzeti megmaradás belső erőit kutatta - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerdán, a Nemeskürty István 100 elnevezésű emléknapon az Országházban, Budapesten.
Az államfő kiemelte: Nemeskürty Istvántól megtanulhatjuk, hogy a magyarság egyedül úgy érheti el boldogulását, ha megőrzi önazonosságát és nem tagadja meg magát. Ha épít nemzettársai és a nagy elődök értékteremtésére, ha tudatosítja, hogy van miért küzdeni, hogy felelősek vagyunk a több mint 1100 éves Magyarország és nemzetünk jövőjéért.
Ő mindig azért dolgozott, hogy higgyük el, lehet jobbítani a magyarság sorsán, és akarjuk is azt. Szavaival rendre felülmúlta az önbecsmérlők csapatait, azokat, akik a magyarok között közönyt árasztottak, akik a népet kishitűséggel nyomasztották - hangsúlyozta Sulyok Tamás.
Nemeskürty István szellemi harcot vívott, tudta, hogy nem egymást kell legyőzni. A közösséget, a nemzeti öntudatot erősítő értékszemléletet akarta megóvni, továbbadni, sugározni - mutatott rá az államfő.
Hozzátette: életét elválaszthatatlanul összekötötte az irodalom és a kultúra szeretetével, tanított általános iskolákban, dolgozott a Magvető Kiadó szerkesztőségében.
Tanulmányokat írt, kezdetben főleg a régi magyar irodalomról, majd további korszakok felé fordult. Ötven évvel Szerb Antal után átfogó magyar irodalomtörténetet írt – idézte fel az államfő.
Hozzátette: műveiből kitűnik, hogy az irodalomra nemcsak a nemzettudat kifejezőjeként tekintett, hanem tevékeny formálójának is tartotta azt. Vonzotta a filmművészet, filmtörténész, filmesztéta, a Budapest Filmstúdió dramaturgja, filmintézeti igazgató lett. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán a filmtörténet előadó tanára, professzora volt.
Megírta az Egri csillagok című film forgatókönyvét, a Requiem egy hadseregért című kötetet, felkarolta az István, a király ősbemutatójának ügyét. Az ezredfordulón ő lett a millenniumi ünnepségek kormánybiztosa - idézte fel az államfő, hozzáfűzve: nemcsak szép és múló eseményeket szervezett, de csodálatos, maradandó műalkotások is születtek az államalapítás ezredfordulós ünnepségére.
Nemeskürty István a kulturális életben és a művelődés terén elért kimagasló teljesítményéért megkapta az ezredfordulón újraindított Magyar Corvin-lánc kitüntetést, ő lett a felállított Corvin-lánc Testület első elnöke, emellett a legmagasabb kitüntetések sora, így a Kossuth-nagydíj és a Széchenyi-díj is kifejezték a nemzet háláját életpályája iránt - idézte fel a köztársasági elnök.
Az emléknapon beszédet mond Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Corvin-lánc Testület elnöke, Turi Attila a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és Nemeskürty Harriet, Nemeskürty István lánya, emellett emlékbélyeget mutatnak be, előadások, pódiumbeszélgetések hangzanak el.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!