Orbán Balázs, a leköszönő miniszterelnök politikai igazgatója, a Fidesz kampányfőnöke a Mandiner műsorában beszélt a Fidesz–KDNP választási vereségének okairól és a jobboldal jövőjéről. A politikus történelmi fordulópontként értékelte az eredményt, hangsúlyozva, hogy a kudarc sokként érte a közösséget: bár a kampány során jelentős erőforrásokat mozgósítottak, ez nem hozta meg a várt áttörést.
Értékelése szerint a vereség több tényező együttes hatásának eredménye. Kiemelte a gazdasági környezet szerepét: a háború, az energiaválság és az infláció következtében a társadalom többsége pesszimistává vált, ami kedvezőtlenül hatott a kormány üzeneteire. Miközben a Fidesz–KDNP a stabilitást és a biztonságot hangsúlyozta, az ellenzék egyszerűbb, a változás ígéretére épülő ajánlata erősebbnek bizonyult a választók körében. Hozzátette: az ellenzék egységes fellépése kulcsszerepet játszott, hiszen több mint hárommillió szavazót tudott egy tömbbe szervezni, miközben a kormánypártok nagyjából megtartották korábbi, mintegy 2,3 milliós táborukat.
Orbán Balázs kitért arra is, hogy megítélése szerint a kampány során külső tényezők is befolyásolták a folyamatokat. Úgy fogalmazott, korábban nem tapasztalt jelenségek – például fenyegetések és pénzügyi nyomásgyakorlás – is megjelentek, emellett a közösségi médiában szerinte egyenlőtlen feltételek között zajlott a verseny. Ugyanakkor visszautasította azt az értelmezést, hogy a kormánypártok üzenetei ne jutottak volna el a választókhoz, inkább azt hangsúlyozta: a választók végül egy kevésbé körvonalazott, de reményre építő alternatívát választottak.
A politikus az új helyzetről szólva kijelentette: a győztes politikai erő teljes felhatalmazást kapott a kormányzásra, így innentől őket terheli a felelősség is. Hozzátette ugyanakkor, hogy a Fidesz ellenzékből is fellép majd minden olyan esetben, amikor jogsértést vagy visszaélést tapasztal.
A jövővel kapcsolatban egyértelműen megújulást sürgetett. Mint mondta, ebben a formában lezárult egy korszak, és a Fidesznek egy közösségibb, mozgalmi jellegű működés felé kell elmozdulnia. Úgy véli, a jobboldali szavazók alapvető elvárásai nem változtak, továbbra is igény van egy olyan politikai erőre, amely Magyarország békéjét és biztonságát helyezi előtérbe.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár




