Szerbia
Oklevél honosítás: Diploma lábjegyzettel
Betűméret:             

Habár nem ismerik a szerbiai jogrendszert és törvényeket, különbözeti vizsgák nélkül elismerik a jogászoknak külföldön szerzett diplomájukat.

A Večenje novosti szerint ugyanez érvényes a külföldön végzett történészekre és geográfusokra is. Az oktatási minisztérium ENIK/NARIK központjában elismert diplomákon csillaggal és lábjegyzettel jelölik, hogy a tulajdonosa nem ismeri a nemzeti jogot, történelmet, földrajzot.

Az új szabályzat ellen, amely a felsőoktatási törvény módosításával lép életbe, fellázadt a jogi karok közössége, az egyetem szenátusának ülésén pedig másik karok dékánjai is támogatták tiltakozásukat.

„Ez nagy probléma lehet, mert a munkaerőpiacra ellenőrizetlen minőségű diplomákat hoznak be, különösen a volt Jugoszlávia egyetemeiről” – mondta a Novostinak dr. Sima Avramović, a Belgrádi Egyetem Jogi Karának dékánja.

Habár az ENIK/NARIK központ professzorokat von be a külföldi diplomák értékelésébe, Avramović azt állítja, a jogi területen dolgozó professzorokkal még nem konzultáltak, s végéhez közeledik a határidő, amelyen belül az első elismertetési kérelmeket már az új törvény szerint kell megoldani.

Az oktatási minisztériumban másfelől mentegetik a lábjegyzettel ellátott diplomát, s azt mondják, az ENIK/NARIK központ igazolja a diplomák hitelességét, az viszont már a munkaadókon áll, hogy alkalmaznak-e egy olyan jogászt, aki nem ismeri a szerbiai törvényeket.

„Ezen logika mentén nem kellene elismernünk a cambridge-i Jogi Karon szerzett diplomát se. Ha ez a személy bíróságon akar dolgozni, tegyen le további vizsgákat. A vizsgáztatást a jogi karoknak kell megszervezniük, azonban még nem tették meg” – mondja dr. Zorana Lužanin, az oktatási minisztérium államtitkára.

Avramović viszont azt mondja, egy cambridge-i diplomával rendelkező jogásznak bármelyik másik országban különbözeti vizsgákat kell letennie, mert eltér a törvényhozás.

„Ha valaki elvégzi a belgrádi Jogi Kart, a legtöbb országban elölről kell kezdenie a tanulmányait ahhoz, hogy ott is jogászként dolgozhasson. A legenyhébben Görögország viszonyul hozzánk, amely úgy bánik velünk, mintha EU-tagország lennénk, így a különbözet mindössze öt vizsga. A környező országok egyikében sem ismerik el a másik országban szerzett jogi diplomát” – emlékeztet dr. Avramović. (Večernje novosti)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A váltófutó egyetemistákból álló ultramaratonisták, akik Begrádból és Újvidékről indultak útnak, 1933 kilométer megtételét követően héftőn este megérkeztek Brüsszelbe. A diákok 19 óra körül érkeztek meg a belga fővárosba, ezzel befejezve a 16 napos ultramaratont, amelynek célja az volt, hogy felhívják az...
2025. MÁJUS 12.
[ 22:06 ]
Aleksandar Vučić, a Szerb Köztársaság elnöke, ma a belgrádi Nikola Tesla repülőtéren fogadta António Costát, az Európai Tanács elnökét, aki kétnapos látogatásra érkezett Szerbiába. „Üdvözöltem az Európai Tanács elnökét, akivel holnap lehetőségem lesz megvitatni Szerbia és az Európai Unió közötti kapcsolatok...
2025. MÁJUS 12.
[ 21:17 ]
A szerbiai egyetemeket és főiskolákat kis híján fél éve blokád alatt tartó hallgatók ma felszólították a szerbiai társadalom minden szereplőjét, hogy csatlakozzanak hozzájuk, és járuljanak hozzá a rendkívüli parlamenti választások kiírásáért folytatott küzdelemhez, hangsúlyozva, hogy most van itt az ideje a közös...
2025. MÁJUS 12.
[ 20:09 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó