Szerbiában, illetve egész Európában hiány van citosztatikumokból, pontosabban a Nitroglycid gyógyszerből.
A Nitroglycidet a sugárkezelés alatt vagy a gyógykezelés utolsó fázisában adják a vastagbélrákban szenvedő betegeknek. Ez viszonylag olcsó gyógyszer, problémát viszont nem a beszerzése, hanem a gyártó okoz.
Dr. Danica Grujičić, a Szerbiai Onkológiai Intézet igazgatónője az RTS-nek adott interjúban magyarázta el a történteket. „Nem a gyógyszer beszerzése okoz gondot, van szerződésünk az egészségbiztosítási alappal, ez világviszonylatban is probléma, mert történt valami a gyártóval és gyógyszer egyszerűen nincs” – mondta dr. Grujičić.
A Nitroglycid hiánycikk a térségben és Európában is, de biztos abban, hogy orvosaink megtalálják a megfelelő helyettesítőt, tette hozzá.
A nagy gyógyszergyárak a drága és a legújabb szerek használatát követelik meg, a már bevált és olcsóbb gyógyszereket nem gyártják többé. A szóban forgót is csupán egy cég állítja elő az egész világon, mondta az igazgatónő. Emiatt megesik, hogy zsarolni tudnak az árral és mesterséges hiányt idéznek elő.
Azt javasolja a szerbiai gyártóknak, hogy fontolják meg a bevált és jó, ráadásul viszonylag olcsó gyógyszerek, amelyek közé a Nitroglycid is tartozik, gyártását.
A betegeknek azt tanácsolja, forduljanak kezelőorvosukhoz, ő majd megtalálja a megfelelő helyettesítő gyógyszert vagy terápiát.
A vastagbélrák a rákbetegségek közül a leggyakrabban okoz halált a világon. Szerbiában évente több mint 2500-an halnak bele, és körülbelül 4000 esetet diagnosztizálnak.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!