A Köztársasági Egészségbiztosítási Alap (RFZO) által biztosított személyek magánjellegű utazásuk során jogosultak a RFZO költségére történő egészségügyi ellátásra azokban az országokban, amelyekkel Szerbia megállapodást kötött a sürgősségi egészségügyi ellátás igénybevételéről – mondta Aleksandra Beslać, a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap (RFZO) információs szolgálatának igazgatója.
A biztosított személyek külföldi tartózkodásuk alatt csak sürgősségi orvosi ellátásra jogosultak a RFZO költségén,
emelte ki Amint Beslać a Tanjugnak
Ahhoz, hogy a biztosított igazolást, illetve kétnyelvű nyomtatványt kaphasson a jogosultságáról, érvényes egészségbiztosítási kártya, valamint a választott orvosa véleményének benyújtása szükséges, amellyel igazolja, hogy nem beteg, és az elmúlt 12 hónapban nem volt akut vagy krónikus betegsége – magyarázta.
Az eljárás egyszerű, és két lépésből áll: az orvos először igazolást ad ki arról, hogy az elmúlt időszakban nem fordult elő krónikus vagy akut betegség, majd ezzel az igazolással és az egészségügyi kártyával együtt az RFZO kirendeltségén igényelhető a kétnyelvű nyomtatvány. Igénylése teljesen ingyenesen, 90 napig érvényes, és évente többször is igényelhető.
Szerbia megállapodást írt alá Ausztriával, Belgiummal, Bosznia-Hercegovinával, Bulgáriával, Hollandiával, Olaszországgal, Luxemburggal, Magyarországgal, Észak-Macedóniával, Németországgal, Romániával, Szlovákiával, Franciaországgal, Horvátországgal, Montenegróval, a Cseh Köztársasággal, Szlovéniával, Törökországgal és Tunéziával, valamint Québec tartománnyal.
A Lengyelországba és Nagy-Britanniába utazó biztosítottak számára csak az egészségügyi kártya és úti okmány szükséges.
„Azokkal az országokkal, amelyekkel nincs kétoldalú megállapodásunk, mint például Görögország, Spanyolország, Egyiptom és Portugália, az eljárás nagyon hasonló” – magyarázta Beslać, vagyis az a biztosított személy, aki olyan országban utazik, és sürgősségi orvosi ellátásban részesül, amellyel Szerbia nem kötött társadalombiztosítási megállapodást, maga fizeti a felmerülő költségeket, és a visszatérítéshez való jogát csak abban az esetben érvényesítheti, ha a külföldre utazás előtt igazolást adtak ki számára, és az országba való visszatérését követően költségtérítési kérelmet nyújt be az RFZO-hoz, aminek tartalmaznia kell minden orvosi dokumentációt és eredeti számlát. A visszatérítésről szóló határozat meghozatalának határideje 60 nap.
Az elmúlt évben ilyen kétnyelvű nyomtatványt több mint 50 ezren igényeltek. (Politika)



Megkérném a cikk iróját hogy járja végig a leirtakat. az orvosmhoz idöt kell kérnem, és a betegekkel sorban álni + participácó fogorvosnál is, prsze ott is ez van utána a szociálni, és várni a végzésre na de... Persze nem lett elfogadva mivel a fogorvos odairta hogy van kárieszem (kinek nincs?) asztán mindezt újra pedig mijen egyszerü, sok ideg kell hozzá...