Szerbia
Vučević megismételte Vučić javaslatát: Jó lenne, ha a teljes Nyugat-Balkán egyszerre csatlakozna az EU-hoz
Betűméret:             

Miloš Vučević, a szerb elnök regionális ügyekért felelős tanácsadója szerint előnyös lenne, ha a Nyugat-Balkán egységesen csatlakozna az Európai Unióhoz.

Hozzátette: örülne annak, ha a balkáni népek szabadon megállapodhatnának egymás között, anélkül hogy – ahogy fogalmazott – „különféle jóakarók” megakadályoznák őket abban, hogy egységesek legyenek.

Vučević az RTS műsorában azt mondta, hogy Szerbia jó viszonyra törekszik minden szomszédjával, ugyanakkor önmagát is becsüli.

Kiemelte, hogy a szerb vezetés nem „ül több széken egyszerre”, hanem a nemzeti érdekek mentén politizál. Hozzátette: Szerbia minden szomszédját tiszteletben tartja, és az „Open Balkan” (Nyitott Balkán) kezdeményezés jó példa a térségi együttműködésre.

Vučević hangsúlyozta, hogy a boszniai Szerb Köztársaság a továbbiakban is számíthat Szerbia támogatására és megbecsülésére.

Aleksandar Vučić szerb elnök december 10-én európai tisztviselőkkel folytatott találkozóján vetette fel azt az ötletet, hogy a teljes Nyugat-Balkán egyszerre csatlakozzon az Európai Unióhoz.

„Talán két percet sem beszéltünk erről – elmondtam az ötletemet, vázoltam, hogy miért gondolom így, de ennél több nem történt. Meghallgattak, udvariasan viselkedtek, de nem reagáltak konkrétan” – mondta Vučić a találkozót követően.

Valamivel később Milojko Spajić, Montenegró miniszterelnöke reagált Vučić javaslatára. Részben egyetértett az ötlettel, de azt is megjegyezte: „Egyetértek, hogy a Nyugat-Balkán számára az EU-nak kellene a végső célállomásnak lennie. Azonban mi ott várunk majd titeket már 2028-tól, és szurkolunk, hogy valóban felgyorsítsátok a csatlakozási folyamatot a térség többi országa számára is” – írta Spajić az X közösségi oldalon.

Aleksandar Vučić szerb államfő a Szerb Haladó Párt (SNS) Belgrádban, a parlament épülete előtt megtartott, „Szerbia, egy család” elnevezésű nagygyűlésén szólt az egybegyűltekhez, és bejelentette, hogy néhány héten belül lemond. „Ez az utolsó alkalom, hogy köztársasági elnökként szólok önökhöz” – mondta...
2026. JÚNIUS 27.
[ 22:28 ]
Aleksandar Vučić szerb államfő ma a „Szerbia egy család” elnevezésű rendezvényen kijelentette: utoljára szól ilyen nagy számú emberhez köztársasági elnökként, és hangsúlyozta, hogy 14 éve hűen szolgálja országát, hűségesebben, mint azt bárki el tudná képzelni. „Azt szeretném mondani önöknek, tisztelt...
2026. JÚNIUS 27.
[ 19:22 ]
Marta Kos elismerése Szerbiának: Marta Kos bővítésért felelős európai biztos úgy értékelte, hogy Szerbia azzal, hogy kijavította a parlamentben elfogadott igazságügyi törvényeket, fontos lépést tett az európai uniós tagság felé. Kos tegnap este az X-en azt írta, hogy ez a lépés „hozzájárul a bizalom...
2026. JÚNIUS 27.
[ 9:42 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó