Pótolható az elhalt szívizom
Betűméret:
Alapvetően megváltoztathatja a szívroham kezelését egy új oldat, amelyet injekcióval, katéteren keresztül lehet a szívbe juttatni. A folyadék lehetővé teszi, hogy új szívizom fejlődjön ki az elhalt helyén.Ha valamelyik koszorúér elzáródik, az általa vérrel ellátott szívizomrostok elhalnak – ez a szívinfarktus. A szívroham után a szív teljesítménye, az elhalt izomzat mértékétől függően csökken, és ez szívelégtelenséghez vezet, ami ma már jól kezelhető, de a betegnek sok gondot okozhat.
A Kaliforniai Egyetem kutatói évek óta foglalkoznak azzal, hogy miképpen lehetne az infarktus során elhalt szívizomzatot újraéleszteni, működését pótolni. Karen Christman és munkacsoportja olyan zselét állított elő, mely hőmérséklettől függően változó folyékonyságú. A zselé szívkötőszövetből készül, de előállítása közben szívizomsejteket is beleszőnek. Mélyhűtik, majd porrá darálják. Ezt a port aztán folyadékká lehet oldani, és az oldat injekció formájában beadható a szívbe.
Testhőmérsékleten az oldat zselészerű anyaggá válik, ennek hatására a károsodott izomterületet ismét benépesedik aktív sejtekkel, és a szívműködés megújul. "A beavatkozás segíti az újraépülést, és nem vezet gyulladáshoz" - jelentette ki a munkacsoport vezetője.
Az új készítmény katéteren keresztül beadható, ami egyszerű és biztonságos alkalmazási mód. A kutatók még nem közölték azoknak a kísérleteknek az eredményeit, amely szerint sertésszíven a kezelés jelentősen javította a károsodott szív teljesítményét. Ez azért lenne fontos adat, mert mérete és szerkezete alapján a disznószív hasonlít legjobban az emberi szívhez.
Patkánykísérletek azt jelezték, hogy az oldat biztonsággal beadható, nincs kilökődés vagy szívritmuszavar. A kutatók várhatóan egy éven belül elkezdhetik a vizsgálatokat az emberi szíven is. Hangsúlyozzák, hogy az Egyesült Államokban évente 785 ezer beteg szenved infarktust, és ilyen hatékonynak ígérkező kezelési mód eddig még nem volt. A tanulmány az Amerikai Szívgyógyász Kollégium folyóiratában jelent meg.



A NASA Kepler nevű űrtávcsövének köszönhetően fedezték fel a tudósok a Kepler-10 bolygórendszert, amelynek az is lehet, hogy nem kettő, hanem három tagja van.
A NASA Kepler űrtávcsövének egyik első felfedezése a Kepler-10 nevű bolygórendszer volt. A Földtől mintegy 560 fényévre található rendszerben kering a...
2025. MÁJUS 11.
[ 18:04 ]
Hétfőn megkezdődött a Magyar Tudományos Akadémia 199., ünnepi közgyűlése a gróf Széchenyi István által alapított, idén 200 éves intézmény budapesti székházában.
Freund Tamás, az MTA elnöke ünnepi beszédében először az alapításról emlékezett meg: arról, hogy Széchenyi és társai közüggyé tették a magyar...
2025. MÁJUS 5.
[ 16:30 ]
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós, 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére - jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
"Hivatalosan is megtörtént a bejelentés, az Axiom 4-es küldetés legénysége, köztük Kapu Tibor magyar...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 8:08 ]

Nincs hozzászólás. Legyen az első!