A jövő okostelefonja az intelligens otthon lesz. A Google, és az Apple dollármilliárdokat költenek rá, és már kész megoldások is vannak.
Piaci elemzők szerint a jövő nagy üzlete az intelligens otthon lesz, amelyben legalább annyi pénz van, mint az okostelefonokban. Márpedig az nem kevés. Nem véletlen, hogy a Szilícium-völgy összes tech-óriás rengeteget költ és fejleszt ezen a területen. De mitől is lesz intelligens egy otthon?
A mobil húzza fel a redőnyt
Az Apple HomeKit elnevezésű koncepciója rengeteg ötletet és megoldást vonultat fel ezen a területen. Egyik termékük például szenzorokat tartalmaz, amely érzékeli a külső és belső hőmérsékletet, légnyomást és ez alapján szabályozza a nyílászárókat. Ennek már ma is létező, és itthon is elérhető változata, amikor a motoros redőnyök vannak összekapcsolva a szenzorokkal, és a mobillal, és ezek alapján húzogatja a redőnyöket egy applikáció.
És hogy ez miért jó? Gondoljunk csak bele, egy kora tavaszi napon, reggel elmegyünk munkába, aztán kisüt a nap, a redőny felhúzódik, beengedi a napfény, melegszik a ház. Délre meglepően meleg lesz, melegebb, mint benn, így az okosotthon kinyitja a nyílászárókat és beengedi a meleget. Hűl a levegő, újra bezárja az ablakokat, majd lemegy a nap, és a redőnyök leereszkednek – maguktól. Vajon mennyi energia-megtakarítással jár mindez?
Természetesen ez fordítva is működik, és a nyári hőségtől is védeni tud az okosotthon-koncepció. Mindez azt is jelenti, hogy bár van egy beruházási össze, de a megtakarítással ez idővel megtérül majd.
Ez még csak a kezdet
De természetesen ez még csak a kezdet. Van olyan készülék ez az ecobee, amely helyiségenként képes vezérelni például a légkondicionálást. A Caséta Smart Bridge pedig a lakás világítását optimalizálja, és amely akár hanggal is vezérelhető. Leültünk a TV elé, de a konyhában égve hagytuk a lámpát? Semmi baj, csak egy szavunkba kerül és az okosotthon lekapcsolja a villanyt.
A konnektor is lehet okos
Mára már a konnektorok is felokosíthatóak, és így akár távvezérléssel szabályozható bármely készülék. Sőt az okoskonnektor képes az áramfogyasztást is felügyelni, és így takarékoskodni.
A Google színre lép
De nem csak az Apple törekszik az okosotthonok megalkotására. A Google a Nest, azaz fészek nevű cég felvásárlására 3.2 milliárd dollárt költött, pedig a cég egyetlen terméke egy okos hőfokszabályzó.
És hogy mire képes? Nos, a Nest képes megtanulnia lakók szokásait, például ha reggelente feltekerjük a termosztátot, akkor ez idővel a programja részévé válik. Természetesen okostelefonról is vezérelhető, így hazaérkezésünk előtt egy órával is felcsavarhatjuk akár az irodából az otthoni fűtést.
Az okosotthon következő lépése a Dropcam, amely egy kamerarendszer, amellyel otthonunkat figyelhetjük, de akár telefonként is szolgálhat, azaz segítségével beszélhetünk is az otthoniakkal.
A konkrét eszközök mellett rengeteg kísérleti modell is létezik. A Panasonicnál például tavaly mutatták be azt az okostükröt, amely a mellett megmondja milyen idő van kint, még sminkelési tanácsokat is ad. Létezik már okossütő is, ami magától kavarja az ételt, vagy okos-mosógép, amely a berakott ruhákat infrafénnyel elemezve állítja össze a ideális mosási programot.
De kinek kell ez?
Felmerül a kérdés, hogy valóban szükségünk van-e mindezekre? Tény, hogy sok az olyan eszköz és ötlet, ami hamar elhallhat, és egyelőre még Amerikában sem tömeges az érdeklődés az okosotthonok iránt, de ha már dollármilliárdokat fektettek a termékek kifejlesztésébe a világ legnagyobb cégei vélhetően csak idő kérdése, hogy a fogyasztói igényt is megteremtsék az intelligens otthonokra.
És hogy mikor fogjuk tudni ezt megfizetni? Nos, ez a nehezebb kérdés, de majd talán egyszer erre is sor kerül.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!