Temeriben kora reggel a Tájházból két lovaskocsin, zenekari kísérettel indultak locsolkodni a legények. A sok évtizede kialakult szokás szerint, vödörnyi vízzel öntözték meg az álmukból még alig felocsúdott lányokat. Ahova beengedték őket ott leány és asszony szárazon nem maradt.
Miközben a fiúk tették a dolgukat, a temerini Tájházban a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület és a Temerini Alkotó és Képzőművészeti Tábor (TAKT) tagjai az ő megvendégelésükről gondoskodtak. A TAKT elnöke, Ádám István elmondta, 2003-óta, a Tájház megvásárlásától kezdve szervezik meg ezt a rendezvényt.
„Több egyesület és szervezet kiveszi a részét annak érdekében, hogy minden ilyen jó hangulatban teljen. A Szirmai Károly MME táncosai adják a locsolókat, a TAKT a főzést szervezi, mivel a legények fáradtan érkeznek vissza és szükségük van egy kis harapnivalóra, az Újsori Lovasok pedig a lovakat fogják be a kocsik elé és járják a falut. A két kocsin több, mint húsz zenész és táncos indult útnak, a vödrök hideg vízzel voltak töltve, tehát nem könnyű a leányok dolga sem. Egy órára meg lesz az ebéd, bár a sok sonkától, tojástól, tortától és nem utolsó sorban pálinkától nem mindenki tud már ilyenkor jóízűen enni, de mi kedveskedünk nekik. Minden évben hagyományos tavaszias csirke-borsópaprikással várjuk őket, így van az idén is. Az ebéd után a zenészeknek köszönhetően tovább zajlik az éneklés, tánc és csak az esti órákban ér véget az esemény. Ez a rendezvény hagyománnyal rendelkezik és folytatása következik a következő években is. Ez nélkül nem tudunk létezni, a fiatalok várják és egyre tömegesebb a csapat is”, mesélte Ádám István, a TAKT elnöke, aki hozzátette, mindezzel párhuzamosan segítenek azoknak is, akik szavazni kívánnak a magyarországi választásokon. „Igyekeztünk összekötni a kellemeset a hasznossal. Meghirdettük, hogy akik nem tudják kitölteni a szavazócédulát, jöjjönek el és segítünk nekik. Nyitva áll a kapu, az emberek jönnek és sorban állnak.”
Nagy Sándor, a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület korábbi elnökének segítsége nélkül nem múlik el rendezvény Temerinben. Elmondása szerint nagy csapatmunka áll mindez mögött.
„Több, mint tíz éve műveljük ezt. A tánccsoport bekapcsolódásával lovaskocsin indulnak útnak locsolkodni húsvét másnapján. Kialakult már egy csapat, akik ebéddel várják a locsolkodókat. Négy tagból áll az állandó társulat, akik minden évben hozzájárulnak az ebéd elkészüléséhez: Ternovácz István, Guszton András, Ádám István és jómagam. Jól esik a fiúknak ez. Az ebédet követően szól tovább a muzsika és valamikor késő délután ér véget. Ide mindenki hivatalos, mert a népi hagyományt akarjuk éltetni. Nem csak mint hagyományt, történelmi eseményt kell művelni, hanem át is kell élni. A legfontosabb, hogy mindezt a fiataloknak átadjuk. Az idén nyolc vödör vizet öntenek a lányokra, ez néggyel több, mint az előző években. Közben mindenki lélekben töltekezik és a közösségi tudat is erősödik”, hangsúlyozta Nagy Sándor.
Gusztony Endre négy éve tagja a temerini locsolkodó csapatnak. Állítja, minden évben ugyanolyan fergeteges a hangulat.
„Számomra nagyon fontos a magyarságomat, kultúrámat ápolni és ezt nem csak a néptánccal, hanem az ilyen hagyományok ápolásával is tudjuk csinálni, így tudjuk igazán átélni azt, amit az elődeink alakítottak ki. Fontos, hogy mindezt mi is át tudjuk majd adni a gyerekeinknek úgy ahogy a mi szüleink tették ezt velünk. Nagyjából húsz háznál jártunk, mindenhol örömmel fogadtak minket. Igyekeztünk nem csak a lányokat, hanem az édesanyjukat is meglocsolni”, mesélte Endre.
Erdélyi Lenke számára is fontos a hagyományok ápolása, aminek része a locsolkodás is. „Igaz, nem mindig kellemes a vödör túlsó oldalán állni, de én mindig izgatottan várom a húsvét hétfőt. Ma reggel jóval hidegebb vízre számítottunk, de szerencsénkre a fiúk nagyon figyelmesek voltak és meleg vízet hoztak. Szeretem ezt a hagyományt, én nem elszaladtam, hanem kiszaladtam eléjük. Egyébként komoly készülődés áll a háttérben, korán reggel kalácsot süttünk, amivel meg tudtuk kínálni a legényeket. Természetesen a piros tojás és a pálinka sem maradt el, megkapták a jutalmukat”, mesélte nevetve Lenke.
A locsolkodás a Tájházban fejeződött be, ahol tovább szólt a muzsika, kezdetét vette a mulatság.
Ternovácz Fanni




Nincs hozzászólás. Legyen az első!