A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és a Magyar Nemzeti Tanács január 8 és 10 között három helyszínen, Szabadkán, Magyarkanizsán és Muzslyán szervezi meg Téli Egyetemét.
Az akkreditált képzéseken összesen 160 pedagógus vesz részt. A képzés szerda reggel Szabadkán kezdődött az MTTK épületében. Kiemelt téma a robotok alkalmazása az oktatásban, valamint a gyakorló pedagógusok felkészítő képzése az interaktív tábla alkalmazására.
Ötödik alkalommal szervezték meg a Téli Egyetemet, s három csoportból érkeztek rá résztvevők, mondta kérdésünkre válaszolva Námesztovszki Zsolt dékánhelyettes.
- Az első csoportba azok tartoznak, akik részt fognak venni az MNT kirándulási programjában. A második csoportba tartoznak a WRO csapatvezetők, azok az emberek, akik felvállalták, hogy felkészítik a diákokat a robotprogramozási versenyre. Mi egy kezdőtudást adunk nekik, amit reményeink szerint jól fognak majd alkalmazni, hogy megoldják a versenyfeladatokat. A harmadik csoportba azok tartoznak, akiket valamelyik kommunikációs csatornán tudtunk megszólítani, s úgy gondolták, érdemes, hogy itt legyenek. A mai napon az informatika és a korszerű oktatástechnológia szerepel a programban, szó lesz az interaktív táblákról és a robotok alkalmazásáról az oktatásban. A plenáris oktatásunk is ilyen. Megjelenik a programban a testnevelés, az óvodapedagógia, tehát olyan tartalmakat emeltünk be, amiről úgy gondoltuk, hogy érdekli a pedagógusokat.
- Mi alapján döntik el, hogy végül mi kerül be a programba, például a robotika?
- A robotika az adott volt, mert január 15-én jelennek meg a versenyszabályzatok, de tervezünk ezzel kapcsolatban egy téli tábort is és oda úgy szeretnénk menni, hogy a pedagógusoknak van egy alaptudásuk is. Tavaszra lesz a nemzeti döntő, arra is készülünk, november 13-án pedig a világdöntő. A többi témát pedig az MNT-vel közösen választottuk ki. Az MTTK-nak egyébként 17 akkreditált pedagógusképzése van. Ezekből határoztuk meg azt a képzési struktúrát.
A megnyitón Námesztovszki Zsolt mellett De Negri Ibolya, az MNT oktatási felelőse is köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, hogy idén márciusban szervezik meg a 3. osztályos általános iskolásoknak a szokásos osztálykirándulásokat, s most az őket kísérő osztálytanítók kaptak meghívást a Téli Egyetemre.
- A mostani képzés háromnapos. Az első két nap Szabadkán zajlik, ahol 6 képzés közül lehetett választani. Utána Magyarkanizsán lesz két képzés, majd Muzslyán. Teljesen lefedtük Vajdaság területét és mindenki kedve, érdeklődési köre szerint választhatott a képzések közül. Vannak újszerű témakörük, mint a robotika, vagy az interaktív tábla, de megtalálhatóak a hagyományosak is, mint a matematika, a testnevelésóra megszervezése. Nagy öröm a számunkra, hogy 84 harmadikos osztálytanító vesz részt a Téli Egyetemen.
Vicsek Annamária oktatási államtitkár is részt vett a rendezvényen.
- Nagyon fontosnak tartjuk azokat a szakmai továbbképzéseket, amelyek a pedagógusok kompetenciát fejlesztik, de áttételesen a gyermekek kompetenciáit is, hiszen fejlesztik tanulási készségeiket. A Téli Egyetem fő témái nagyon aktuálisak, mert nemcsak az oktatási stratégia fő célkitűzése az oktatás digitalizálása, hanem a gyakorlat is azt mutatja, hogy a gyerekek számára is azok az oktatási módszerek az érdekesebbek, könnyebben követhetőek, amelyek a digitalizált világ felé mozdulnak el. Ennek ellenére úgy érzem, nagyon megtalálni azt a középutat, hogy mennyire vigyük be az informatikát az oktatásba, s mennyire maradjunk meg az emberi közelséget, kapcsolatokat nyújtó hagyományos pedagógiánál. Minden ilyen képzés segítséget nyújt abban, hogy megtaláljuk ezt az arányt – mondta Vicsek Annamária.
Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Egyetem docense, az egyik előadó is úgy véli, hogy nagyon fontos megtalálni az arányt, hogy mennyire emeljük be az oktatásba az új módszereket.
- Nagy kihívással állunk szemben, hiszen soha nem volt még ilyen gyors a technikai fejlődés, soha nem jelentek meg ilyen gyorsan új eszközök. Ez nemcsak az oktatásra vonatkozik, hanem a mindennapi életre. Az otthon használt gépek, az okostelefon, a számítógép, az mind megjelenik az oktatásban. Tehát az otthon elsajátított rutinok az oktatásban is használhatóak. Ez akkor működőképes, ha megvan a kellő motiváció, ha viszont csak kényszernek érzik ezt a pedagógusok, akkor nagyon nehéz az új technológiát használni. Nagyon komoly szerepe van itt az intézményeknek, illetve a tanulók is tudnak segíteni olyan szempontból, hogy ismerik a technológiának a gyakorlati működését, de nem ismerik a szisztémáját, nincsen logikus gondolkozásuk róla.
- A gyerekeknek sokkal érdekesebb az óra, ha interaktív tábla előtt tanulhatnak, de a tanárra is vonatkozhat ugyanez, igaz?
- Úgy gondolom, hogy igen. Én magam az egyensúlyt próbálom megtalálni a technológia használat és a hagyományos módszerek között. A tanároknak nagyon sokat segíthet az, ha a szemléltetésben képernyőket, robotokat használnak, valamit, ami életre kell. A programozás például ilyen, ha látjuk, hogy amit beprogramoztunk, az a feladatsor végrehajtódik. Újabban az okosszemüveg újabb hulláma jelenik meg az oktatásban, vagy az interaktív digitális tartalmak azok, amik képesek hatékonyabbá tenni az oktatást.
Torma Éva szabadkai pedagógus azért jött el a képzésre, mert úgy véli, hogy az saját fejlődéséhez és az általa nyújtott oktatás szintjének a növeléséhez is hozzájárul.
- A digitalizáció útjába nem állhatunk, azzal párhuzamosan kell fejlődnünk nekünk is. Elsősorban az interaktív táblával kapcsolatos előadásra vagyok kíváncsi. Az iskolában robotok még nincsenek, de interaktív táblánk van, de az az igazság, hogy eddig nem nagyon mertem vele foglalkozni, hogy hogyan működik. Remélem, hogy most a képzés után e tekintetben is tovább léphetek. A gyerekek érdeklődőek, nyitottak és nekem ezt támogatnom kell, azaz velük együtt fejlődnöm.
A Téli Akadémia egyes előadásait pénteken Magyarkanizsán, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban, illetve Muzslyán, a Szervó Mihály Általános Iskolában is meghallgathatják az érdeklődő pedagógusok.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!