Life - Környezeti mozgóprogram elnevezéssel a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény a magyarországi, Nagykanizsai Központi Óvodával és az erdélyi, szentegyházi Nárcisz Napközi Otthonnal közös projektet indított. A programban részt vevő partnerintézmények munkatársai a múlt héten négynapos partnertalálkozón vettek részt Magyarkanizsán.
A program több témakört ölel fel: a testmozgás igényének kialakítását a gyermekekben, a természetvédelem fontosságának a tudatosítását a kicsikben, de a lelki egészség megőrzése is fontos része a programnak.
A résztvevők csütörtökön konferencián vettek részt, pénteken pedig Magyarkanizsa természeti adottságaival ismerkedtek, hajón utaztak Adorjánra, s a növény- és állatvilágot figyelték.
Az utazás előtt beszélgettünk több résztvevővel a programról, elsőként Körmöci Valériával, a házigazda óvoda igazgatóhelyettesével.
- Intézményünk már több éve kapcsolatot alakított ki Nagykanizsával, hiszen részt vettünk nemzetközi konferenciákon. A környezetvédelmi stratégiát emeltük eggyel magasabb szintre az Erasmus+ Life - környezeti mozgóprogram gyermekeknek című projektünkkel. Ennek fő célja, hogy fókuszba kerüljön a környezetünk megóvása, az állatvédelem, a mentálhigiéné, a különböző kultúrák közötti kapcsolatteremtés, továbbá a mozgás, az egészség - magyarázta Körmöci Valéria.
Az erdélyi partnerek jövőre szervezik meg a szakmai találkozót. Náluk a lelki egészség lesz majd a fókuszban, mondja Fekete-Bartos Kinga, a szentegyházi Mártonffi János Általános Iskola intézményvezetője:
- A lelki egészség megvalósításának témakörét próbáljuk majd mi a középpontba állítani. 2022 pünkösdjén mindhárom intézmény képviselői részt vesznek az egész Kárpát-medencén átívelő csíksomlyói pünkösdi búcsún zarándoklat formájában, s próbálunk majd fókuszálni a lelki egészség stabilitására, valamint pünkösd vasárnapján, a Madarasi-Hargitán szentmisén is részt veszünk majd partnereinkkel.
Aki az egész projektet összefogja, Gerő Krisztina, a Nagykanizsai Központi Óvoda vezetője, a Life-program koordinátora.
- A nemzetközi program koordinátora a mi intézményünk, s két nemzetközi partnerrel működünk együtt, Szerbiából a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézménnyel, Romániából pedig a szentegyházi intézménnyel. Eredetileg kétévesre terveztünk a projektet, de a járvány miatt háromévesre bővült. A projekt kétfajta tevékenységből épül fel. Egyrészt a gyermekekkel közösen megvalósított, játékos tevékenységek, amelyek a fenntarthatóságot szolgálják leginkább, valamint e téma köré csoportosulnak még a tanulási-képzési tevékenységek, mobilitások. Most tartjuk itt a másodikat Magyarkanizsán. Az elsőt Nagykanizsán tartottuk meg, s összekötöttük a projektnyitóval. Annak a témája a mozgás volt, itt Magyarkanizsán pedig a játékos környezeti nevelés címet kapta ez a négynapos programsorozat. A terepi gyakorlat, az élménygazdag tapasztalások, illetve a helyi, környezeti sajátosságoknak a fókuszba állításával valósul meg a program. Hiszen itt a víz, a Tisza, s azok a természeti adottságok, amelyekkel Magyarkanizsa bír, azok kerülnek a tevékenységek során a központba. Mindenképpen szeretnénk folytatni ezt a közös munkát, beadtunk egy új Erasmus pályázatot, aminek szintén ez a központi témája, csak egy másik oldalról közelítve meg a feladatot, illetve hozzá kapcsoltuk még a digitális kompetencia fejlesztését is – mondta Gerő Krisztina.
A magyarországi küldöttséget elkísérte Magyarkanizsára Bagarus Ágnes, a Nagykanizsai Polgármesteri Hivatal Humán és Hatósági Osztályának vezetője is.
- Nagykanizsa és Magyarkanizsa között már több éve testvérvárosi kapcsolat van, s a protokolláris és kulturális kapcsolatokon túl ez az Erasmus projekt most lehetőséget adott, hogy egy újabb területtel, a környezetvédelemmel, a környezeti neveléssel is kiegészüljön, bővüljön a testvérvárosi kapcsolat. Nagyon fontos ez a terület, hisz globális probléma mindaz, amit ez a projekt felölel. Ezek a kisgyermekek, óvodások, nagyon súlyos kihívásokkal fognak szembesülni, mire felnőnek. Nagyon jó volt most látni, amikor a konferencián a három intézmény bemutatta a projektben végzett eddigi tevékenységét, hogy anyaországi és határon túli magyarok ugyanúgy gondolkodnak erről a problémáról. Ugyanazokkal a tevékenységekkel próbálják a gyerekeket tanítani, rávenni az anyagok újrahasznosítására, a víz és a levegő tisztaságának a védelmére. Azt gondolom, hogy ez bizakodásra ad okot a jövőre nézve. Jó volt látni ezt a közös gondolkodást. Három nagyon kreatív és innovatív intézmény működik együtt ebben a projektben. Városom maximálisan támogatja ezt, és bízunk benne, hogy a következő Erasmus projekt ezt tovább viheti és újabb tartalmakkal bővítheti.


