Hatalmas károkat okozott a Fruška gora Nemzeti Parkban a két júliusi ítéletidő, amikor 1.300 hektárnyi erdő semmisült meg, további 700 hektár területet pedig a helyrehozhatatlan károk miatt sürgősen újra kell telepíteni. A Tartományi Környezetvédelmi Intézet legújabb, de nem végleges kárbecslése szerint a vihar 14.000 hektárnyi területet ért el, ahol valamilyen mértékben károsodtak a fák – tudósít az RTS.
Az állatvilág is megsínylette a vihart, leginkább madárpusztulást észleltek a szakemberek, többek között 26 gólya és 14 nemes kócsag tetemét találták meg. Az önkormányzatok területén is rengeteg fa ment tönkre. Leginkább az úgynevezett puha törzsűekben keletkezett kár, a fűzfa félékben és a nyárfákban, de a tölgyfák is megsínylették. Alen Kiš, a Tartományi Természetvédelmi Intézet munkatársa szerint mintegy 200 ezer köbméter fa vált a vihar áldozatává egy olyan területen, ami az ökológiai háló fontos része.
Palánka község illetékese úgy fogalmazott, hogy a településeken meg sem tudják számolni, hány fa pusztult ki. Az újvidéki hatóságok közleménye szerint több, mint 2.600 fával lett szegényebb a város és környéke. Ez körülbelül megegyezik az egy év alatt elültetett csemeték számával. Újvidék a szakszerű újrafásítás érdekében testületet hozott létre.
A tartományi illetékesek, a nemzeti parkok, és az erdők fenntartói jelenleg is a károk számba vételén munkálkodnak, a pontos nyilvántartás és az újrafásítási tervekről szóló tanulmányok várhatóan majd csak szeptember elejére készülhetnek el.




Tudja-e Kis úr, hogy mi lesz a kitermelt fával? Mert ugyan viharkár eredménye, de tüzelőként érték. Vagy úgy jár, mint Csáki (meg Olaj bég) szalmája? Szóval ki fogja eladni, kinek, milyen feltételekkel?